Підготовче засідання та початок голосування 

Явка виборців на 12:00

Порушення на 12:00

Явка виборців на 16:00

Порушення на 16:00

Явка виборців на 20:00

Порушення 20:00

Підсумки спостереження

Вечірнє засідання дільничих виборчих комісій

 

Підготовче засідання та початок голосування

За даними спостерігачів ОПОРИ, які представлені на репрезентативній для усієї країни кількості виборчих дільниць, 17,7% дільничних виборчих комісій по Україні розпочали свої підготовчі засідання раніше 7 год.15 хв. У розрізі окремих міст, де ОПОРА проводить паралельний підрахунок голосів, кількість ДВК, які завчасно розпочали свої засідання, є меншою лише в Одесі (11,3%) та Дніпропетровську (11,5%), тоді як в Харкові збігається із загальнонаціональним показником.   Звертаємо увагу, що Закон України «Про місцеві вибори» чітко встановлює, що підготовчі засідання ДВК мають розпочатися не раніше ніж за 45 хвилин до початку голосування.

 nationwide-1

nationwide-2

nationwide-3

Явка, за даними ОПОРИ, на місцевих виборах станом на 12 годину – 18,5% виборців

Станом на 12 годину явка на місцевих виборах по всій україні складає 18,5%.

nationwide-4

Так, зокрема, у центральних областях (Вінницька, Житомирська, Черкаська, Київська, Кіровоградська , Чернігівська, Сумська області та Київ) явка виборців – 20%, на Заході країни (Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Тернопільська, Хмельницька, Рівненська, Волинська, Чернівецька області) – 16,6%, а на Сході (Донецька, Харківська, Луганська та Дніпропетровська області) – 18,6% та на Півдні (Одеська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька області) – 18%. При цьому враховано похибку – 1,2%.

nationwide-7

Станом на 12:00 спостерігачами ОПОРИ виявлені нечисленні процедурні порушення

Станом на 12:00 спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА виявлені нечисленні процедурні порушення законодавства, які не носять спланованого чи системного характеру.

Спроба видавання бюлетенів без паспорта є найпоширенішим типом порушення, яке зафіксоване на 14,3% виборчих дільниць. В розрізі міст Одеси, Дніпропетровська та Харкова цей показник значно менший і складає 1,4%, 0,5% і 0,8% відповідно.  Нагадуємо, що згідно із Законом «Про місцеві вибори» виборець може проголосувати виключною на підставі паспорта громадянина України. 

nationwide-5-long

Порушення таємниці голосування, що є кримінальним злочином, було зафіксоване на 4,3% дільниць. В Одесі й Дніпропетровську такі порушення були виявлені спостерігачами на 8,9% і 7,9% дільниць відповідно. У Харкові зафіксовано порушення таємниці голосування на 4,5% виборчих дільниць.

Вкидання бюлетенів зафіксовано 0,6% дільниць у межах України, на 1,1% в Одесі, 1,6% в Дніпропетровську та на 0,2% дільниць у Харкові.

Фотографування бюлетенів зафіксовано на 0,4% дільниць по всій Україні, на 4,5% ДВК в Одесі, на 3,5% в Днірпопетровську та на 1% дільниць у Харкові.

nationwide-6-short

nationwide-15-short

 Явка, за даними ОПОРИ, на місцевих виборах станом на 16 годину – 36,2% виборців

Станом на 16 годину явка на місцевих виборах по всій Україні складає 36,2%.

Так, зокрема, у центральних областях (Вінницька, Житомирська, Черкаська, Київська, Кіровоградська , Чернігівська, Сумська області та Київ) явка виборців – 37,4%, на Заході країни (Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Тернопільська, Хмельницька, Рівненська, Волинська, Чернівецька області) – 38,1%, а на Сході (Донецька, Харківська, Луганська та Дніпропетровська області) – 33,5% та на Півдні (Одеська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька області) – 33,5%. При цьому враховано похибку – 1,2%.

Щодо міст, де ОПОРА проводить паралельний підрахунок голосів: в Одесі проголосувало вже 29,6% виборців, в Харкові 35,3% та в Дніпропетровську 33,7%.

nationwide-8

nationwide-9

Статистика порушень, зафіксованих ОПОРОЮ на 16:00

Перебіг голосування відбувається в штатному режимі без суттєвих зловживань чи спланованих масштабних порушень, які можуть мати вплив на результати виборів. Кількість порушень (в статистичному вимірі) залишається низькою, але станом на 16:00 зберігаються тенденції, які проявлялися в перші години дня голосування.

Найпоширенішим порушенням, зафіксованим громадськими спостерігачами ОПОРИ, є спроби видавання бюлетеня без паспорта – такі випадки зафіксовані на 4,6% дільниць по всіх Україні. Однак в окремих містах ситуація гірша – подібні порушення зафіксовані на 7,2% виборчих дільниць у Дніпропетровську, на 6,2% дільниць в Одесі і на 3,2% дільниць в Харкові. У більшості випадків, завдяки реакції спостерігачів, подібні інциденти вирішувалися в законний спосіб – виборцям правомірно відмовляли в можливості голосувати. Характерно, що порівняно з першою половиною дня, відсоток таких зловживань в загальнонаціональному масштабі суттєво зменшився – з 14,3% до 4,6%.

nationwide-10

Випадки порушень таємниці голосування станом на 16:00 виявлені на 2,6% дільниць, тоді як станом на 12:00 їх кількість складала 4,3%. Факти фотографування бюлетенів були зафіксовані лише на 0,4% виборчих дільниць по всій Україні. Однак в Одесі і Дніпропетровську такі зловживання мали місце на 6,4% виборчих дільниць. Умисне порушення таємниці голосування, що виявилося у розголошенні змісту волевиявлення громадянина, який взяв участь у голосуванні, карається штрафом або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Також спостерігачі фіксували лише поодинокі випадки (на 0,4% виборчих дільниць) позбавлення виборців можливості проголосувати. Решта зафіксованих спостерігачами станом на 16:00 порушень є поодинокими і не можуть суттєво вплинути на результати волевиявлення громадян.

Явка, за даними ОПОРИ, на місцевих виборах станом на 20:00 годину – 46,5% виборців

Станом на 20 годину явка на місцевих виборах по всій Україні складає 46,5%.

Так, зокрема, у центральних областях (Вінницька, Житомирська, Черкаська, Київська, Кіровоградська , Чернігівська, Сумська області та Київ) явка виборців – 46,6%, на Заході країни (Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Тернопільська, Хмельницька, Рівненська, Волинська, Чернівецька області) – 51,4%, а на Сході (Донецька, Харківська, Луганська та Дніпропетровська області) – 43,3% та на Півдні (Одеська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька області) – 41,1%. При цьому враховано похибку – 2,3%.

nationwide-11

nationwide-12

nationwide-21

Статистика порушень на 20:00

Кількість порушень зафіксованих спостерігачами ОПОРИ протягом останніх чотирьох годин голосування (з 16:00 до 20:00), залишається стабільно низькою і за своїми масштабами вони не матимуть вирішального негативного впливу на результати виборів і не дають підстав ставити під сумнів результати волевиявлення громадян на цьому етапі виборчого процесу.

Спроби видавання виборчих бюлетенів без законних підстав (наявності паспорта) мали місце на 4,1% виборчих дільниць по всій Україні (станом на 12:00 і 16:00 таких випадків фіксувалося на 7,2% і 4,6% дільниць відповідно). Ще більш позитивною є тенденції до зменшення такого типу зловживань в містах Одесі, Дніпропетровську і Харкові, де видача бюлетенів без паспортів зафіксована на менше ніж 1% виборчих дільниць станом на 20:00. Тоді як станом на 16:00 такі порушення були виявлені 7,2% дільниць в Дніпропетровську, 6,2% - в Одесі і 3,2% - в Харкові.

nationwide-13

Випадки порушень таємниці голосування станом на 20:00 виявлені на 2,4% дільниць (станом на 12:00 цей показник становив 2,6%). Однак в Дніпропетровську і Одесі такі порушення фіксувалися спостерігачами значно частіше – на 4,7% і 4,1% виборчих дільниць відповідно. В Харкові на 1,7% дільниць було виявлено порушення таємниці голосування.

В останні години голосування дещо зросла кількість виявлених на дільницях випадків фотографування бюлетенів – з 0,4% (станом на 16:00) до 1,1% (станом на 20:00) по Україні. В Одесі і Харкові цей тип порушення зафіксовано на 6,1% і 5,6% дільниць відповідно, в Харкові – на 0,8% виборчих дільниць.

Cпостерігачі ОПОРИ зафіксували черги на момент закінчення голосування на 1,7% виборчих дільницях по Україні. Тоді як в Одесі і Дніпропетровську черги спостерігалися на 3% і 2,6% дільниць відповідно, в Харкові – на 2,2% виборчих дільниць.

Також спостерігачі фіксували лише епізодичні випадки позбавлення виборців можливості проголосувати. Решта зафіксованих спостерігачами станом на 20:00 порушень є поодинокими і не можуть суттєво вплинути на результати волевиявлення громадян.

Місцеві вибори: проміжні підсумки спостереження ОПОРИ

За попередніми висновками ОПОРИ, місцеві вибори в Україні відбулися з порушенням низки міжнародних стандартів та належної практики організації і проведення виборчого процесу, серед яких: нестабільність та невизначеність виборчого законодавства щодо окремих важливих процедур, порушення принципу рівності умов для кандидатів та рівної ваги мандату в контексті виборчої системи, незабезпечення належного рівня захисту виборчих бюлетенів та порушень, що мали ознаки підкупу виборців. Централізований адміністративний ресурс не мав системного впливу на виборчий процес в Україні, його масштаби були в рази меншими ніж під час чергових виборів 2010 року.  Порушення в день голосування 25 жовтня в переважній більшості громад мали несистемний характер та переважно не впливали на результат виборів, або ж підрахунку голосів, а кампанія в цілому була конкурентною. ОПОРА закликає Верховну Раду України забезпечити права громадян-мешканців Маріуполя і Красноармійська, де вибори 25 жовтня були зірвані, та внести зміни до виборчого законодавства для створення належних умов участі громадян у реалізації місцевого самоврядування у цих містах. ОПОРА закликає органи влади усіх рівнів утриматися від спроб використати зрив виборів у як підставу для обмеження місцевого самоврядування.

ЗАЯВА ОПОРИ щодо проміжних результатів спостереження за черговими місцевими виборами 2015 року

В цілому по Україні явка на місцевих виборах станом на 20 годину склала 46,5%, що лише на 2,2% менше за середню явку на місцевих виборах 2010 р. Як відзначає Ольга Айвазовська, координатор парламентських і виборчих програм ОПОРИ, про найтиповіші порушення дня голосування: «Спостерігачі ОПОРИ фіксували незначні порушення протягом дня виборів на 24,1% виборчих дільниць в межах України (похибка - 2,3%), більш вагомі порушення мали місце на 2,3% виборчих дільниць (похибка - 1,4%). Найтиповішими порушеннями дня голосування стали спроба видачі (отримання) бюлетенів без документа, що посвідчує особу,   порушення таємниці голосування – інциденти були зафіксовані на 17,7% виборчих дільниць в межах усієї України;   порушення таємниці голосування – на 7,5% виборчих дільниць в межах України; факти фотографування бюлетенів були зафіксовані лише на 1,9% виборчих дільниць, але значно частіше в Одесі (на 13,5% виборчих дільниць) та Дніпропетровську (11,9%)». З іншого боку, спроби вкидання бюлетенів пачками зафіксовано на 1,5% виборчих дільницях в межах України.

nationwide-18

nationwide-19

Щодо показників явки на виборах аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Неберикут зауважив: «У порівнянні з місцевими виборами 2010 року, коли середня активність виборців склала 48,7%, явка на цих місцевих виборах є дещо меншою (46,5%), але різниця складає всього 2,2%. Суттєво вища явка фіксувалася лише тоді, коли вибори до органів місцевого самоврядування збігалися в часі з парламентськими виборами (75,6% – у 1994 році, 70,8% – у 1998 році, 69,3% – у 2002 році, 67,6% – у 2006 році). У розрізі окремих міст, де ОПОРА проводить паралельний підрахунок голосів, активність виборців склала 37,9% в Одесі, 45,5% – в Харкові та 43,5% – в Дніпропетровську. Для порівняння, на місцевих виборах 2010 року активність виборців в Одесі була – 45%.   в Харкові – 39,9%, в Дніпропетровську – 40,8%».

Олександр Клюжеваналітик Громадянської мережі ОПОРА, зазначив, що непроведення виборів   у Маріуполі та Красноармійську Донецької області стало наслідком застосування політичних мотивів суб’єктами виборчого процесу, а не наявними в законодавстві України правовими механізмами.   «Ситуація, яка склалася в цих   містах не є унікальною у порівнянні з іншими містами чи регіонами України, в яких виникали проблеми із виготовленням виборчих бюлетенів, їх отриманням від підприємств-виготовлювачів та передаванням бюлетенів від   ТВК до ДВК. Але, на відміну від аналогічних ситуацій, відповідні проблеми у Маріуполі і Крсноармійську і не були вирішені у законний спосіб.   Гостре протистояння   між різними суб’єктами виборчого процесу призвело до повної дестабілізації роботи територіальних виборчих комісій, що засвідчує надмірний вплив на членів ТВК з боку політичних сил», – зауважив експерт.

Висновки ОПОРИ ґрунтуються на результатах довготермінового та короткотермінового спостереження, критеріях та принципах демократичних виборів, які викладено в документах Венеціанської Комісії, Копенгагенської конференції та Організації з Безпеки та Співробітництва в Європі (ОБСЄ). Кінцеві висновки щодо чергових місцевих виборів будуть опубліковані Громадянською мережею ОПОРА лише після оголошення результатів виборів та завершення всіх процедурних дій територіальними виборчими комісіями.

ЗАЯВА ОПОРИ щодо проміжних результатів спостереження за черговими місцевими виборами 2015 року

Вечірнє засідання дільничих виборчих комісій

nationwide-22

nationwide-23

nationwide-24

nationwide-25