ВСТУП

Громадянська мережа ОПОРА здійснює громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування.

РЕЗЮМЕ ЗВІТУ

Наближення дня голосування на місцевих виборах сприяло активізації передвиборної агітації місцевих організацій політичних партій та кандидатів. У жовтні 2015 року активні виборчі кампанії в регіонах України розгорнули 27 партій, однак помітна діяльність більшості з них обмежується окремими регіонами або адміністративними центрами. Можна виділити 12 політичних сил, які активніше за інших ведуть свої виборчі кампанії і охоплюють системною агітаційною діяльністю більше двох областей України.

За оцінками спостерігачів ОПОРИ, найбільш активну передвиборчу кампанію на місцевих виборах проводить партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність». До трійки лідерів за агітаційною активністю входять ВО «Батьківщина» і партія «Наш Край». До переліку найактивніших належать партії «Опозиційний блок», «Українське Об’єднання Патріотів – УКРОП», Об’єднання «Самопоміч», Аграрна партія України, «Відродження», ВО «Свобода», Радикальна партія Олега Ляшка, «Рідне місто» і Громадський рух «Народний контроль». Усього можна виділити 12 партій, які активніше за інших ведуть свої виборчі кампанії і охоплюють системною агітаційною діяльністю більше двох областей України.

Лише 6 політичних партій проводять масштабні агітаційні кампанії в більш ніж третині областей: "Блок Петра Порошенка "Солідарність" (активні кампанії в 24 областях), ВО «Батьківщина» (активні кампанії в 20 областях), партія «Наш Край» (активні кампанії в 12 областях), «Опозиційний блок» (активні кампанії в 10 областях), партія «УКРОП» і «Самопоміч» (активні в 9 областях). При цьому в окремих містах чи регіонах активно проявляють себе так звані локальні партії, які формально мають загальнонаціональний статус, але діють виключно на рівні окремих територіальних громад.

Спектр основних виборчих зловживань, які рівною мірою притаманні кандидатам від усіх партій – суб’єктів виборчого процесу включає в себе незаконну агітацію, зловживання адміністративним ресурсом і непрямий підкуп виборців.

Порушення правил ведення передвиборчої агітації є наймасовішим зловживанням до якого вдаються партії та окремі кандидати на посади міських голів. Понад 60 таких випадків зафіксовані спостерігачами ОПОРИ в усіх областях України. У першу чергу мова йде про практику розповсюдження та розміщення агітаційних матеріалів без вихідних даних – відомостей про замовника та установу, що здійснила друк, тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. А також розміщення агітаційних матеріалів і політичної реклами у не відведених чи заборонених законом місцях. Зокрема до таких дій вдавалися партії «Рідне місто», УКРОП, «Наш край», «Сила людей», ВО «Батьківщина», БПП «Солідарність», «Опозиційний блок», Радикальна партія Олега Ляшка, Громадський рух «Народний контроль», «Партія простих людей Сергія Капліна», ВО «Свобода», ВО «Самопоміч», «Відродження», «Воля». Варто зазначити, що вчинені партіями й кандидатами порушення хоч і фіксувалися в різних регіонах – не носили системного й регулярного характеру.

Зафіксовані спостерігачами випадки використання владних повноважень і бюджетних ресурсів у передвиборчих інтересах кандидатів і партій носять епізодичний характер. Втім, ризик системного застосування адміністративного ресурсу зберігається. У своїх попередніх повідомленнях ОПОРА відзначала, що масове включення керівників місцевих державних адміністрацій у виборчий процес як кандидатів створює сприятливий ґрунт для зловживань та отримання неправомірних електоральних переваг окремими партіями. Однак на даному етапі виборчого процесу найбільш активно до використання різних форм адмінресурсу (бюджетного, медійного, кадрового) вдаються посадові та службові особи органів місцевого самоврядування, керівників комунальних підприємств, закладів освітньої та соціальної сфери. Найчастіше спостерігачі ОПОРИ фіксували факти проведення агітаційних заходів з використанням службового (посадового) становища та агітаційних повідомлень в комунальних ЗМІ та офіційних виданнях органів місцевої влади та місцевого самоврядування. Такі випадки фіксувалися в Київській, Харківській, Одеській, Вінницькій, Волинській, Донецькій, Полтавській, Миколаївській, Хмельницькій, Дніпропетровській, Чернівецькій, Чернігівській, Черкаській областях. Зловживання здійснювалися в інтересах різних кандидатів і партій – суб’єктів виборчого процесу, зокрема партій «Наш Край», БПП «Солідарність», «УКРОП», ВО «Батьківщина», Аграрної партії України, «Відродження».

Зміна виборчої системи й ліквідації мажоритарної складової звузили можливості й обмежили вигоди кандидатів від застосування різних форм матеріального стимулювання виборців. Однак закріплення партіями кандидатів за невеликими територіальними округами все ще стимулює їх вдаватися до непрямого підкупу виборців, зокрема у форматі передвиборчої благодійності. Залишається поширеною практика надання виборцям безоплатно або на пільгових умовах товарів, майна, послуг. Подібні випадки хоча й не носять системного характеру, фіксуються у всіх областях України. Невідворотність покарання (як кандидатів, так і виборців), навіть за дрібні порушення, може бути головним запобіжником від подібних зловживань.

Застосування положень нового Закону України «Про місцеві вибори» мало неоднаковий характер на рівні різних виборчих комісій та територіальних громад, що призвело до масових відмов у реєстрації кандидатів та пов’язаних з цим юридичних і політичних протистоянь. При цьому судове оскарження відмов у реєстрації кандидатів стало достатньо ефективним способом відновлення виборчих прав місцевих організацій партій та кандидатів.

За оцінками ОПОРИ, суди частіше задовольняли позовні вимоги потенційних кандидатів та забезпечували їх право бути обраними, ніж підтримували правові позиції територіальних виборчих комісій. Остання обставина є позитивною ознакою місцевих виборів 2015 р., у порівнянні із попередніми черговими місцевими виборами, які були проведені у 2010 р. Втім, в окремих територіальних громадах та регіонах виборці досі не знають остаточного переліку кандидатів. Це пов’язано з виборчими спорами навколо реєстрації чи відмови в реєстрації кандидатів, які продовжуються в судах на рівні територіальних виборчих комісій та ЦВК. При цьому відповідно до Закону України «Про місцеві вибори» вже завершився не лише строк реєстрації кандидатів, а й передбачений законодавством термін для виготовлення бюлетенів з виборів депутатів обласних, районних, міських рад та міських голів.

Причинами невирішеності питання про реєстрацію кандидатів у належні строки, як правило, є недостатня компетентність членів територіальних виборчих комісій та інших суб’єктів виборчого процесу, надмірний формалізм з боку виборчих комісій під час розгляду документів потенційних учасників виборів, а також нерідко заполітизованість членів виборчих комісій.

У окремих випадках рішення ТВК щодо відмови в реєстрації кандидатів мали ознаки перешкоджання їх пасивному виборчому праву та створення штучних перешкод для набуття потенційними кандидатами офіційного статусу. У зв’язку з фактичною незавершеністю етапу реєстрації кандидатів, стабільність виборчого процесу в окремих областях, містах чи районах була поставлена під сумнів. Насамперед мова йде про вибори Черкаського міського голови, Черкаської міської ради, та Харківської обласної ради, на яких досі залишається невідомим остаточний перелік кандидатів. Це пов’язано з відмовами територіальних виборчих комісій у реєстрації кандидатів від місцевої організації Партії вільних демократів (м. Черкаси) та регіональної організації партії «Опозиційний блок» (Харківська обл.), які досі залишаються предметом незавершених виборчих спорів. Потенційно проблемними залишаються вибори міського голови та міської ради Херсона, в якому лише 15 жовтня було вирішено питання про включення до тексту виборчого бюлетеня кандидата В. Сальда, висунутого місцевою організацією партії «Наш край».

Натомість конфлікт навколо відмови Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області скасувати реєстрацію кандидатів місцевої організації партії «Опозиційний Блок» за зверненням представника цієї партії призвів до дострокового припинення повноважень 7 з 18 членів цієї ТВК та створив ризики для подальших етапів виборчого процесу. Напружена ситуація з виконанням виборчих процедур зберігається в міській та районних у місті територіальних виборчих комісіях Маріуполя, що негативно впливає на заходи з організації і проведення голосування в цьому місті.

Враховуючи проблеми з функціонуванням окремих виборчих комісій, ЦВК власними рішеннями здійснювала повноваження, віднесені до компетенції ТВК. Зокрема, ЦВК зареєструвала кандидата на посаду Слов’янського міського голови, висунутого місцевою організацією партії «Опозиційний блок», та кандидата від партії «Наш край» на виборах Херсонського міського голови та Херсонської міської ради. Рішенням ЦВК були скасовані постанови Слов’янської міської виборчої комісії, Черкаської міської виборчої комісії, Харківської обласної виборчої комісії, Херсонської міської виборчої комісії, Іванківської районної виборчої комісії Київської області, Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області, які стосувалися реєстрації кандидатів на місцевих виборах. Також ЦВК достроково припиняла повноваження усього складу Слов’янської міської виборчої комісії, Херсонської міської виборчої комісії, Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області, Новороздільської міської виборчої комісії Львівської області, а також деяких інших комісій на підставі встановлення факту порушень виборчого законодавства.

ОПОРА відзначає, що безпосереднє залучення ЦВК до вирішення проблем, пов’язаних із виконанням повноважень ТВК, є необхідним і вимушеним, враховуючи бездіяльність або неспроможність окремих територіальних комісій ефективно виконувати виборчі процедури. Втім, випадки залучення ЦВК до вирішення виборчих спорів мотивуватимуть суб’єктів виборчого процесу відмовлятися від судового оскарження порушень, допущених виборчими комісіями місцевого рівня. До прикладу, регіональна організація політичної партії «Опозиційний блок» у Харківській області, не маючи правової можливості оскаржити у ЦВК рішення ТВК про реєстрацію її кандидатів на виборах депутатів обласної ради, подала заяву із проханням сприяти захисту виборчих прав. У той же час ця політична партія недостатньо активно використовувала можливості судового оскарження для відновлення своїх прав. Висока інтенсивність участі ЦВК у розв’язанні конфліктів на місцевих виборах потенційно загрожує політичними маніпуляціями щодо централізованого впливу на перебіг локальних кампаній.

ПЕРЕДВИБОРЧА АКТИВНІСТЬ ПАРТІЙ

Крайній встановлений законом термін для офіційної реєстрації кандидатів завершився 1 жовтня 2015 року, коли відповідні територіальні виборчі комісії мали прийняти рішення про реєстрацію кандидатів або відмову в такій реєстрації. З цього моменту всі партії, які висунули своїх кандидатів до місцевих рад, офіційно розпочали агітаційні кампанії. Нагадаємо, що до участі у місцевих виборах зголосилося 142 політичні партії, з яких ЦВК було допущено 132 – ті, які належним чином оформили відповідні документи.

ОПОРА проаналізувала передвиборчу активність усіх партій – суб’єктів виборчого процесу на регіональному рівні й виокремила ті, які розгорнули найбільш масштабні (за регіональним охопленням) та інтенсивні (за насиченістю агітаційних заходів) виборчі кампанії.

На основі комплексного моніторингу ОПОРА констатує, що станом на середину жовтня можна виділити 12 партій, які активніше за інших ведуть свої виборчі кампанії і охоплюють системною агітаційною діяльністю більше двох областей України. Рейтинг найактивніших партій на місцевих виборах очолює Партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність». До трійки лідерів входить ВО «Батьківщина» і партія «Наш Край». До переліку найактивніших входять також «Опозиційний блок», «Українське Об’єднання Патріотів – УКРОП», Об’єднання «Самопоміч», Аграрна партія України, «Відродження», ВО «Свобода», Радикальна партія Олега Ляшка, «Рідне місто» і Громадський рух «Народний контроль». Це ті партії, які однаково активно використовують різні форми агітації – зовнішню, медійну, вуличну і пряму роботу з виборцями. У цілому ж активні виборчі кампанії розгорнули 27 партій, однак помітна діяльність більшості з них обмежується окремими регіонами або адміністративними центрами (обласними чи районними містами).

Так, регулярна передвиборча активність партії «Єдиний центр» і Партії угорців України «КМКС» фіксується лише в Закарпатській області. Тоді як партія «Громадянська позиція» найактивніша у Львові, партія «Нові обличчя» – в Київській області, партія «За конкретні справи» – в Хмельницькій, «Волонтерська партія України» – в Харківській, партія «ВОЛЯ» - в Івано-Франківській, партія «АВТО МАЙДАН» - в Чернівецькій, Партія Вільних демократів і ВО "ЧЕРКАЩАНИ" – в Черкаській області.

Таблиця. Рейтинг найактивніших партій на місцевих виборах в Україні (станом на 14 жовтня 2015 року)

Рейтингове місце

Партія – суб’єкт виборчого процесу

1

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ"

2

Політична партія Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина"

3

Політична партія "Наш край"

4

Політична Партія "Опозиційний блок"

5

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "УКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ ПАТРІОТІВ – УКРОП"

6

Політична партія "Об’єднання "САМОПОМІЧ"

7

Аграрна партія України

8

Партія "Відродження"

9

Політична партія Всеукраїнське об’єднання "Свобода"

10

Радикальна партія Олега Ляшка

11

Політична партія "Рідне місто"

12

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "ГРОМАДСЬКИЙ РУХ "НАРОДНИЙ КОНТРОЛЬ"

У цілому ОПОРА проаналізувала, які партії проводять масштабні загальнонаціональні виборчі кампанії в більш ніж третині областей України. І виявила 6 таких партій: «Блок Петра Порошенка «Солідарність» (активні кампанії в 24 областях), ВО «Батьківщина» (активні кампанії в 20 областях), партія «Наш Край» (активні кампанії в 12 областях), «Опозиційний блок» (активні кампанії в 10 областях), партія «УКРОП» і «Самопоміч» (активні в 9 областях).

Також спостерігачі ОПОРИ ідентифікували партії, які лідирують у кожній з областей за обсягом агітаційної продукції, публічних заходів та медійної присутності станом на середину жовтня. Фактично усі ці партії розпочали свої передвиборчі кампанії задовго до офіційної реєстрації і набуття статусу суб’єкта виборчого процесу. Тим самим отримавши неконкурентну перевагу над рештою учасників виборчих перегонів.

Таблиця. Лідери передвиборчої активності в областях (станом на 14 жовтня 2015 року)

Області

Партії

Вінниця

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ"

Дніпропетровськ

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ"

Донецьк

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ"

Житомир

Політична партія Всеукраїнське об’єднання "Батьківщина"

Закарпаття

Політична партія Єдиний Центр

Запоріжжя

Політична Партія "Опозиційний блок"

Івано-Франківськ

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ"

Київська 

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ"

Кіровоград

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ"

Луганська

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ"

Луцьк

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "УКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ ПАТРІОТІВ – УКРОП"

Львів

Політична партія "Об’єднання "САМОПОМІЧ"

Миколаїв

Партія "Відродження"

Одеса

Політична Партія "Опозиційний блок"

Полтава

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ"

Рівненська

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ"

Суми

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ"

Тернопіль

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ"

Харків

Партія "Відродження"

Херсон

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ"

Хмельницька

ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "ЗА КОНКРЕТНІ СПРАВИ"

Черкаси

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ"

Чернівці

ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА "СОЛІДАРНІСТЬ"

Чернігів

Політична партія "Наш край"

ДІЯЛЬНІСТЬ ВИБОРЧИХ КОМІСІЙ

ДІЯЛЬНІСТЬ ЦВК

У звітний період (01-15.10.2015) ЦВК прийняла 66 рішень, абсолютна більшість з яких стосувалися організації і проведення місцевих виборів 25 жовтня 2015 року.

У зв’язку з виникненням проблем у процесі реєстрації ТВК кандидатів на місцевих виборах, випадками порушення ТВК Закону України «Про місцеві вибори», їх бездіяльності чи невиконання рішень судів, ЦВК була змушена реагувати в порядку, передбаченому виборчим законом та Законом України «Про Центральну виборчу комісію».

Протягом жовтня 2015 року ЦВК прийняла низку рішень про дострокове припинення повноважень усього складу ТВК:

 • Про дострокове припинення повноважень усього складу Слов’янської міської виборчої комісії[1] (у зв’язку з бездіяльністю ТВК, що полягала у невирішені питання щодо реєстрації кандидата на посаду міського голови, висунутого місцевою організацією партії «Опозиційний Блок»);
 • Про дострокове припинення повноважень Херсонської міської виборчої комісії (у зв’язку з прийняттям ТВК рішень про відмову в реєстрації кандидата від місцевої організації партії «Наш край», визнаних протиправними та скасованих судом, та допущенням бездіяльності, що полягає в неприйнятті нею відповідних рішень з метою поновлення порушених прав суб’єктів виборчого процесу на виконання вказаних постанов суду);
 • Про дострокове припинення повноважень усього складу Маріупольської міської виборчої комісії Донецької області (у зв’язку з прийняттям ТВК рішення про зміну керівного складу Іллічівської, Приморської, Жовтневої, Орджонікідзевської районних у місті Маріуполі виборчих комісій за відсутності передбачених Законом підстав);
 • Про дострокове припинення повноважень усього складу Новороздільської міської виборчої комісії Львівської області (у зв’язку з прийняттям ТВК рішення про відмову в реєстрації кандидатів місцевої організації партії «Конкретних справ», визнаного протиправним та скасованого судом, та допущення бездіяльності, яка полягає в неприйнятті нею відповідного рішення з метою поновлення порушених прав суб’єктів виборчого процесу на виконання постанови суду);
 • Про дострокове припинення повноважень усього складу Віто-Поштової сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області (у зв’язку із безпідставними та необґрунтованими рішеннями ТВК про відмову в реєстрації кандидата на посаду сільського голови, що було підтверджено рішенням суду);
 • Про дострокове припинення повноважень усього складу Черкаської міської виборчої комісії (у зв’язку із систематичним порушенням ТВК вимог Конституції України та законів України під час прийняття рішень про відмову в реєстрації та скасування реєстрації кандидатів, висунутих місцево організацією Партії вільних демократів).

Також ЦВК скасувала низку постанов ТВК, пов’язаних із реєстрацією кандидатів на місцевих виборах (постанови Слов’янської міської виборчої комісії щодо відмови в реєстрації кандидата на посаду міського голови від партії «Опозиційний Блок»; постанови Черкаської міської виборчої комісії щодо відмови в реєстрації кандидатів, висунутих місцевою організацією Партії вільних демократів; постанови Харківської обласної виборчої комісії щодо відмови в реєстрації кандидатів, висунутих регіональною організацією партії «Опозиційний блок»; постанови Іванківської районної виборчої комісії Київської областіщодо відмови в реєстрації кандидатів у депутати районної ради, висунутих ВО «Батьківщина»; постанови Красноармійської міської виборчої комісії щодо відмови місцевій організації партії «Опозиційний блок» у скасуванні реєстрації її кандидатів за відповідним зверненням).

Необхідно зазначити, що 14.10.2015 р. ЦВК на підставі звернення від Красноармійської міської виборчої комісії Донецької області, з доданими до нього документами, що надали підстави встановити факт систематичного невиконання окремими членами цієї комісії покладених на них обов’язків, достроково припинила повноваження 7 членів цієї ТВК[2].

Враховуючи бездіяльність чи неналежне виконання ТВК рішень судів щодо реєстрації кандидатів, ЦВК власним рішенням зареєструвала кандидата на посаду Слов’янського міського голови, висунутого місцевою організацією політичної партії «Опозиційний Блок», а також кандидата на посаду Херсонської міської ради від партії «Наш край» (ця ж особа рішенням ЦВК була зареєстрована першим кандидатом у виборчому списку місцевої організації «Наш край» на виборах депутатів Херсонської міської ради).

За результатами розгляду скарги на бездіяльність Мирненської селищної виборчої комісії Мелітопольського району Запорізької області, ЦВК зобов’язала цю ТВК розглянути питання щодо реєстрації одного з кандидатів. За результатами розгляду заяви Регіональної організації партії «Опозиційний блок» щодо відмови ТВК в реєстрації її кандидатів на виборах до Харківської обласної ради, ЦВК скасувала відповідну постанову Харківської обласної виборчої комісії. За заявою цієї ж партії ЦВК скасувала постанову Енергодарської міської виборчої комісії щодо скасування реєстрації її кандидатів на виборах міської ради.

У той же час, ЦВК затвердила низку роз’яснень щодо застосування окремих положень Закону України «Про місцеві вибори»:

 1. Роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України "Про місцеві вибори" під час видачі членами дільничних виборчих комісій виборчих бюлетенів з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ (Постанова №378 від 02.10.2015).
 2. Роз'яснення положень Закону України "Про місцеві вибори" щодо перевірки факту тимчасової нездатності виборця самостійно пересуватися для надання йому можливості голосування за місцем перебування на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ (Постанова №380 від 02.10.2015). До прикладу, перевірка факту тимчасової нездатності виборця самостійно пересуватися для надання йому можливості голосування за місцем перебування у разі написання ним заяви повинна проводиться шляхом особистого відвідування за адресою проживання (за місцем перебування), зазначеною у заяві виборця, та/або опитування такого виборця за вказаним ним номером телефону[4].
 3. Про Роз'яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ (Постанова №381 від 02.10.2015).
 4. Про Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України "Про місцеві вибори" під час виготовлення виборчих бюлетенів з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ для голосування у відповідних виборчих округах (Постанова № 391 від 07.10.2015).
 5. Внесення грошової застави за виборчий список місцевої організації політичної партії не з рахунків цієї місцевої організації партії, а фізичною особою в інтересах організації партії. У той же час суди, розглядаючи дані виборчі спори, найчастіше не визнавали відповідні випадки порушенням виборчого законодавства.
 6. Неналежне оформлення поданих до ТВК документів, необхідних для реєстрації кандидатів. При цьому недоліки та/або помилки у них нерідко трактувалися ТВК як факт неподання відповідних документів.
 7. Порушення порядку висування кандидатів (щодо одночасного балотування на місцевих виборах та/або одночасного балотування на різних місцевих виборах від декількох партій, одночасне балотування шляхом самовисування та від місцевої організації партії, висування членів однієї партії місцевими організаціями інших партій, недотримання вимог щодо проведення конференцій (зборів) місцевих організацій політичних партій щодо висування кандидатів).

Зокрема надано роз’яснення, згідно з яким розбіжності у виборчійадресі виборця в списку виборцівта паспорті громадянина України щодо найменування вулиці (проспекту, бульвару, площі, провулка, кварталу тощо) або номера будинку в разі, якщо такі розбіжності стосуються тієї самої вулиці чи того самого будинку та пов’язані з перейменуванням вулиці, зміною нумерації існуючого будинку, допущеною помилкою чи опискою у відповідних відомостях, не можуть бути підставою для відмови у видачівиборчогобюлетеня такомувиборцюта не потребують внесення змін до спискувиборців.[3]

Серед іншого, роз’яснюється, що офіційне оприлюднення територіальною виборчою комісією результатів виборів є підставою для звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, старости села, селища, та прийняття рішення про припинення дії іншого представницького мандата особи, обраної депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища[5].

Зокрема, роз’яснено, що друк виборчих бюлетенів до завершення розгляду судами спорів щодо реєстрації кандидатів, набрання судовими рішеннями за такими справами законної сили та прийняття на їх виконання, а також на виконання рішень Центральної виборчої комісії рішень територіальними виборчими комісіями забороняється, за винятком випадків, коли подальша затримка із друком виборчих бюлетенів призведе до порушення строків щодо їх виготовлення передбачених частиною першою статті 75 Закону[6] .

5)Про внесення змін до постанови Центральної виборчої комісії від 21 вересня 2015 року № 356, якою було затверджено Роз’яснення щодо встановлення результатів виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної в місті ради у багатомандатному виборчому окрузі (Постанова №409 від 09.10.2015).

Зокрема, ЦВК було роз’яснено, що відсотки у протоколах про підсумки голосування у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіальних виборчих округів з виборів депутатів відповідно Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної в місті щодо місцевих організацій партій та кандидатів, закріплених у територіальних округах, зазначаються з округленням десяткових дробів до десятитисячних (наприклад: 5,2957)[7] .

Крім цього, ЦВК здійснювала повноваження із реєстрації офіційних спостерігачів від іноземних держав та міжнародних організацій.

ДІЯЛЬНІСТЬ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ВИБОРЧИХ КОМІСІЙ НА МІСЦЕВИХ ВИБОРАХ

Незважаючи на завершення строку реєстрації кандидатів (до 01 жовтня включно), у значній частині територіальних громад після цього строку продовжувалися судові процеси та інші юридичні дії, пов’язані із рішеннями ТВК про відмову в реєстрації кандидатів. У різних регіонах та територіальних громадах зафіксовано неоднакове застосування нового Закону України «Про місцеві вибори», яке супроводжувалося великою кількістю рішень ТВК про відмови в реєстрації кандидатів на місцевих виборах.

Позитивною практикою стало вирішення проблем із реєстрацією кандидатів шляхом судового оскарження, при цьому для кандидатів та місцевих організацій політичних партій судові рішення найчастіше виявилися належним механізмом відновлення виборчих прав.

У той же час в окремих випадках судові оскарження чи навіть втручання ЦВК не стали ефективним способом вирішення виборчих спорів, що спричинило значне відхилення ТВК від законодавчо передбачених строків реєстрації кандидатів, затвердження тексту виборчих бюлетенів та їх виготовлення. У найбільш конфліктних випадках невирішеність проблеми із реєстрацією кандидатів загрожує стабільності виборчого процесу в цілому та його легітимності для виборців. Насамперед мова йде про вибори депутатів Черкаської міської ради та Черкаського міського голови, вибори депутатів Харківської обласної ради, вибори Херсонської міської ради та Херсонського міського голови.

За оцінками ОПОРИ найчастіше підставами для відмови в реєстрації кандидатів ТВК застосовували:

Судові рішення містять посилання на пункт 4.1. Постанови Національного Банку України «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті» від 21.01.2004 № 22, згідно з яким безготівкові розрахунки є перерахуванням певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів.

До прикладу, відповідну правову позицію зайняв Дніпропетровський окружний адміністративний суд у справі за позовом Дніпропетровської міської організації політичної партії «Демократичний Альянс» до Дніпропетровської міської виборчої комісії Дніпропетровської області[8], Кіровоградського окружного адміністративного суду щодо відмови в реєстрації кандидатів ВО «Свобода» на виборах депутатів обласної ради[9], а також в інших випадках. Відповідну позицію зайняла і Центральна виборча комісія за результатами розгляду звернення Регіональної організації партії «Опозиційний блок» у Харківській області щодо рішення ТВК про відмову в реєстрації кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі на виборах депутатів обласної ради.

До прикладу, Новомосковська міська виборча комісія Дніпропетровської області відмовила в реєстрації окремих кандидатів у багатомандатному виборчому округу, включених до виборчого списку місцевої організації партії «Наш край», у зв’язку із відсутністю заяви про згоду балотуватися. При цьому кандидат лише допустив помилку у повній назві відповідної місцевої організації політичної партії. Дніпропетровський окружний адміністративний суд визнав протиправною та скасував постанову Новомосковської міської виборчої комісії і зобов’язав ТВК надати кандидату можливість виправити помилку, допущену в заяві про згоду балотуватися[10].

 У той же час Харківський окружний адміністративний суд скасував постанову Лозівської районної виборчої комісії про відмову в реєстрації кандидатів в депутати районної ради, яка була прийнята на підставі нібито відсутності належно засвідченої копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії[11]. Крім цього, Олександрійська міська виборча комісія Кіровоградської області у зв’язку із помилками у наданих автобіографіях відмовляла у реєстрації 29 кандидатам у багатомандатному виборчому окрузі, які були висунуті місцевою організацією партії «Сила людей» (в автобіографіях найчастіше були відсутні відомості про громадську роботу ). Натомість місцева організація Народного Руху України шляхом судового оскарження домоглася скасування рішення ТВК про відмову в реєстрації її кандидатів на виборах депутатів Богородчанської районної ради Івано-Франківської області. У цьому випадку ТВК мотивувала відмову зареєструвати виборчий список невідповідністю підписів у документах.

Виборчі спори із відповідного питання, наприклад, виникали під час реєстрації кандидата-самовисуванця на посаду міського голови Цюрупинська Херсонської області В. Плотнікова, який був висунутий кандидатом в депутати районної ради від партії «Відродження», а також в інших випадках. У той же час Кіровоградська обласна виборча комісія скасувала реєстрацію кандидата, включеного до виборчого списку місцевої організації «Блоку Петра Порошенка «Солідарність», у зв’язку із тим, що його було висунуто кандидатом у депутати обласної ради від інших політичних партій, зокрема від Кіровоградської територіальної організації Радикальної Партії Олега Ляшка та регіональної організації партії «Опозиційний блок». У той же час відповідна постанова Кіровоградської обласної виборчої комісії була скасована окружним адміністративним судом[12].

ТВК нерідко відмовляли в реєстрації кандидатів, висунутих місцевих організацій партій, у зв’язку із нібито неналежним інформуванням комісії про дату, час та місце проведення конференції (зборів) із висування кандидатів. Одним із найрезонансніших випадків стало рішення[13]Енергодарської міської виборчої комісії Запорізької області про скасування реєстрації кандидата на посаду міського голови та кандидатів в депутати міської ради, висунутих територіальною організацією партії "Опозиційний блок". Підставою для такого рішення ТВК стала скарга представників місцевої організації Партії Сергія Тігіпка «Сильна Україна», яка повідомила про порушення «Опозиційним блоком» порядоку висування кандидатів щодо строків повідомлення місцевою організацією партії про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів. Центральна виборча комісія своєю постановою від 8 жовтня 2015 року № 404 скасувала це рішення Енергодарської міської виборчої комісії та наголосила на необхідності неухильного дотримання вимог виборчого законодавства та забезпечення реалізації виборчих прав громадян України під час організації підготовки та проведення місцевих виборів.

ДЕТАЛЬНИЙ ОПИС РЕЗОНАНСНИХ РІШЕНЬ ТВК ЩОДО РЕЄСТРАЦІЇ АБО ВІДМОВИ В РЕЄСТРАЦІЇ КАНДИДАТІВ НА МІСЦЕВИХ ВИБОРАХ

Найбільш резонансними випадками відмов у реєстрації кандидатів на місцевих виборах 25 жовтня 2015 р. стали:

 • рішення Харківської обласної виборчої комісії щодо відмови в реєстрації кандидатів на виборах депутатів обласної ради, висунутих Регіональною організацією партії «Опозиційний блок»;
 • рішення Черкаської міської виборчої комісії щодо реєстрації кандидатів в депутати міської ради від Партії вільних демократів (із подальшим скасуванням рішення про реєстрацію кандидата на посаду міського голови від цієї ж партії);
 • бездіяльність Слов’янської міської виборчої комісії щодо реєстрації або відмови в реєстрації кандидата на посаду міського голови, висунутого місцевою організацією партії «Опозиційний блок»;
 • рішення Херсонської міської виборчої комісії щодо відмови в реєстрації кандидата на посаду міського голови, висунутого місцевою організацією партії «Наш край»;
 • рішення Новороздільської міської виборчої комісії Львівської області щодо відмови в реєстрації кандидатів у депутати міської ради, висунутих місцевою організацією партії «Конкретних справ»;
 • рішення Дніпропетровської міської виборчої комісії щодо відмови в реєстрації кандидатів в депутати міської ради, висунутих місцевими організаціями політичних партій «Демократичний альянс», «Відродження», «Соціалісти».

Враховуючи попередні труднощі із реєстрацією Регіональної організації політичної партії «Опозиційний блок» у Харківській області в територіальному управлінні юстиції[14], рішення Харківської обласної виборчої комісії від 01.10.2015 щодо відмови в реєстрації кандидатів в депутати обласної ради, включених до виборчого списку регіональної організації цієї партії, викликало достатньо широкий резонанс.

Харківська обласна виборча комісія обґрунтувала своє рішення від 01.10.2015 щодо відмови в реєстрації кандидатів в депутати обласної ради, включених до виборчого списку Регіональної організації партії «Опозиційний блок» наступним чином:

1) документи для реєстрації кандидатів у депутати обласної ради, включені до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області, надійшли до ТВК 1 жовтня 2015 року о 1 год. 40 хв., що відповідно до позиції ТВК свідчить про порушення визначеного законодавством строку (до 30 вересня включно); 2) дані про Регіональну організацію партії "Опозиційний блок" в Харківській області були відсутні у відомостях щодо зареєстрованих структурних утворень політичних партій та їх місцевих організацій із зазначенням керівників таких партій та їх місцезнаходження станом на 25 вересня 2015 року, наданих територіальним управлінням юстиції відповідній ТВК[15]; 3) відомості про Регіональну організацію Політичної партії «Опозиційний блок» в Харківській області станом на 24 годину 30 вересня 2015 року були відсутні в Єдиному реєстрі громадських формувань та Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (відповідна позиція ТВК була сформована на підставі листа Головного територіального управління юстиції у Харківській області); 4) регіональна організація партії «Опозиційний блок» в Харківській області не подала до ТВК рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах; 5) квитанція про внесення грошової застави, надана до ТВК (застава була внесена фізичною особою), не є документом про внесення місцевою організацією партії грошової застави в безготівковому вигляді, що є, на думку комісії, порушенням порядку висування кандидатів у депутати, та, відповідно, підставою для відмови у реєстрації кандидатів; 6) порушення вказаною місцевою організацією партії вимог законодавства щодо інформування ТВК у письмовій формі про дату, час і місце проведення зборів (конференції) з метою висування кандидатів відповідну територіальну виборчу комісію не пізніше як за день до дня проведення зборів.

У відповідності із частиною 6-7 статті 94 Закону України «Про місцеві вибори», рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, її члена може бути оскаржено в суді. У той же час скарга щодо бездіяльності територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, також може бути подана до Центральної виборчої комісії. Таким чином, регіональна організація політичної партії «Опозиційний блок» у Харківській області мала право оскаржити у судовому порядку відмову Харківської обласної виборчої комісії щодо реєстрації її кандидатів на виборах депутатів обласної ради. У той же час регіональна організація цієї партії обрала інший шлях захисту своїх інтересів, звернувшись до ЦВК із заявою (саме із заявою, а не скаргою) про сприяння в реалізації виборчих прав (від 05.10.2015). У заяві «Опозиційний блок» просиввжити заходів, спрямованих на сприяння йому в реалізації виборчих прав, а також вказував на невідповідність даного рішення Харківської обласної виборчої комісії вимогам Закону України «Про місцеві вибори».

Центральна виборча комісія, базуючись на положеннях статті 16 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» (право Комісії розглянути за власною ініціативою питання та прийняти рішення, якщо їй стане відомо про порушення законодавства про вибори), розглянула заяву регіональної організації «Опозиційний блок» та прийняла відповідне рішення.

За результати розгляду заяви регіональної організації «Опозиційного блоку» 07.10.2015 ЦВК скасувала постанову Харківської обласної виборчої комісії про відмову в реєстрації кандидатів від цієї політично сили на виборах депутатів обласної ради, а також зобов’язала ТВК до 08.10.2015 вирішити питання із реєстрацією відповідних кандидатів. Серед іншого, ЦВК встановила, що внесення грошової застави фізичною особою за дорученням регіональної організації «Опозиційного блоку» не є порушенням законодавства[16]. Необхідно зазначити, що позиція ЦВК щодо внесення фізичною особою грошової застави в інтересах місцевої організації партії у цій конкретній ситуації отримала неодноразове підтвердження у рішеннях судів, які приймалися в інших регіонах у аналогічних справах[17].

Також ЦВК зазначила[18], що час подання та час прийняття документів кандидатів територіальними виборчими комісіями не є тотожними поняттями, а ці дві події можуть відбуватися у різні моменти (у довідці ТВК про прийняття документів від регіональної організації «Опозиційного блоку» зазначено час їх прийняття: 01 година 40 хвилин 1 жовтня 2015 р., при цьому було встановлено подання представником партії документів ТВК о 23 годині 40 хвилин 30 вересня 2015 року). Також було підкреслено, що відсутність членів територіальної виборчої комісії на зборах (конференції) місцевої організації партії із висування кандидатів не є підставою для того, щоб ставити під сумнів факт їх проведення та не свідчить про порушення порядку висування кандидатів. При цьому було встановлено, що регіональна організація відповідної партії двічі письмово інформувала ТВК про дату, час та місце відповідних зборів. ЦВК також не погодилася із іншими підставами для відмови в реєстрації кандидатів в депутати обласної ради, висунутих регіональною організацією партії «Опозиційний Блок», які були застосовані Харківською обласною виборчою комісією.

Після відповідної постанови ЦВК Харківська обласна виборча комісія 08.10.2015 розглянула питання щодо реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку Регіональної організації Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області, але повторно відмовила в їх реєстрації. Реагуючи на це рішення ТВК, ЦВК встановила факт грубого порушення законодавства з боку Харківської обласної виборчої комісії та достроково припинила повноваження усього її складу[19]. При цьому новосформована ТВК була зобов’язана до 13 жовтня 2015 року включно вирішити питання щодо реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку Регіональної організації партії «Опозиційний блок». Новий склад Харківської обласної виборчої комісії було сформовано 12.10.2015, але 13.10.2015 комісія втретє відмовила в реєстрації кандидатів від регіональної партії «Опозиційний блок». Натомість 14 жовтня ЦВК скасувала рішення Харківської обласної виборчої комісії від 12.10.2015 р. про відмову в реєстрації кандидатів в депутати обласної ради від Регіональної організації партії «Опозиційний блок» та зобов’язала заступника голови та секретаря ТВК забезпечити до 13 години 15.10.2015 доставку до ЦВК комісії оригіналів поданих до цієї комісії регіональною організацією цієї партії[20].

Центральна виборча комісія 02.10.2015 постановила достроково припинити повноваження усього складу Слов’янської міської виборчої комісії у зв’язку із неприйняттям цією комісією рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації кандидата на посаду міського голови В. Ляха, висунутого територіальною організацією Політичної партії «Опозиційний блок». У той же час ЦВК зобов’язала новостворений склад ТВК вирішити питання щодо реєстрації В. Ляха до 6 жовтня 2015 року включно[21]. У той же час територіальна організація партії «Опозиційний блок» у судовому порядку оскаржувала бездіяльність Слов’янської міської виборчої комісії щодо реєстрації її кандидата, висунутого на посаду міського голови. У позові партія «Опозиційний Блок» вимагала визнати незаконною бездіяльність Слов'янської міської виборчої комісії та зобов’язати зареєструвати її кандидата на посаду міського голови. Натомість Донецький окружний адміністративний суд задовольнив позовні вимоги лише частково, визнавши бездіяльність ТВК, але не зобов’язав виборчу комісію зареєструвати кандидата[22].

Новий склад Слов’янської ТВК було сформовано 05.10.2015 р., але ЦВК ще двічі була змушена скасовувати рішення цієї ТВК у зв’язку із відмовою в реєстрації кандидата, висунутого територіальною організацією партії «Опозиційний блок». Як було зазначено в Постановах ЦВК №397[23] та №401[24], Слов’янська міська виборча комісія не вказала положення статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» (щодо підстав для відмови в реєстрації кандидата), якими керувалася комісія при прийнятті зазначеного рішення. Натомість 09.10.2015 р. ЦВК, розглянувши документи щодо реєстрації кандидатом на посаду Слов’янського міського голови ЛяхаВ. М., самостійно прийняла рішення про його реєстрацію та зобов’язала Слов’янську міську виборчу комісію внести зміни до свого рішення щодо затвердження тексту виборчого бюлетеня з виборів міського голови.

Випадок із кандидатом на посаду Слов’янського міського голови був не єдиним, коли ЦВК власним рішенням реєструвала кандидатів на місцевих виборах. 14.10.2015 р. ЦВК зареєструвала В. Сальда кандидатом на посаду Херсонського міського голови[25] та першим кандидатом у виборчому списку, висунутим на виборах Херсонської міської ради місцевою організацією партії «Наш Край»[26].

Перед прийняттям рішення про реєстрацію В. Сальда кандидатом на виборах міського голови та міської ради ЦВК приймала рішення про дострокове припинення повноважень Херсонської міської виборчої комісії із зобов’язанням новосформованої ТВК виконати судові рішення про реєстрацію Сальда кандидатом, а також скасувала низку постанов вже нового складу ТВК про відмову в реєстрації відповідного кандидата. Херсонська міська виборча комісія, відмовляючи в реєстрації кандидатом В. Сальда, базувалась на інформації щодо імовірного членства цієї особи у Партії регіонів, при цьому висування відбулося місцевою організацією партії «Наш край». Необхідно звернути увагу на те, що у постанові Херсонської міської виборчої комісії від 01.10.2015 р. щодо відмови в реєстрації В. Сальда кандидатом на посаду міського голови не вказується чіткого посилання на підставу прийняття такого рішення, а лише наявне загальне посилання на статтю 46 Закону України «Про місцеві вибори», в якій наведено широкий перелік підстав для відмови в реєстрації кандидатів.

 У той же час 03.10.2015 р. Херсонський окружний адміністративний суд скасував постанову Херсонської міської виборчої комісії №26-7 від 01.10.2015 року про відмову у реєстрації В. Сальда кандидатом на посаду Херсонського міського голови від Херсонської міської партійної організації політичної партії "Наш край", а також іншим рішенням скасував аналогічне рішення ТВК щодо відмови в реєстрації цієї особи кандидатом в депутати Херсонської міської ради. Серед іншого, окружний адміністративний суд вказав, що рішення Херсонської міської виборчої комісії взагалі не містить жодної підстави для відмови в реєстрації Сальда кандидатом на посадуХерсонського міського голови[27]. У аналогічному рішенні суду щодо відмови в реєстрації Сальда кандидатом в депутати, включеного до виборчого списку місцевої організації «Наш край», також вказується на відсутність жодних конкретних правових підстав, які обґрунтовують рішення ТВК. У той же час Херсонський окружний адміністративний суд зобов’язав ТВК повторно розглянути заяву місцевої організації партії «Наш край» щодо реєстрації кандидата і прийняти одне із передбачених законодавством рішень з цього питання (реєстрація чи відмова в реєстрації). Натомість рішеннями Одеського апеляційного адміністративного суду від 06.10.2015 р. ТВК було зобов’язано повторно розглянути заяви місцевої організації партії «Наш край» і прийняти рішення про реєстрацію В. Сальда кандидатом на посаду Херсонського міського голови та кандидатом в депутати Херсонської міської ради.

Таким чином виконання рішення Одеського апеляційного адміністративного суду Херсонською міською виборчою комісією не передбачало іншого варіанту рішення, ніж реєстрація відповідного кандидата. Натомість ТВК повторно приймала рішення про відмову в реєстрації кандидатом В. Сальда та затвердження тексту бюлетеня без включення відповідного кандидата. Повторні відмови ТВК спричинили нові судові процеси, а питання було вирішено лише за наслідками прийняття ЦВК рішення про реєстрацію кандидата на відповідних місцевих виборах. Крім цього, ЦВК зобов’язала Херсонську виборчу комісію до 15 жовтня включно внести зміни до своїх рішень про затвердження тексту виборчих бюлетенів[28]. При цьому раніше ТВК вже прийняла рішення про затвердження тексту виборчого бюлетеню, до якого не був включений кандидат В. Сальдо. 15 жовтня ТВК на своєму засіданні внесла зміни до рішення про затвердження тексту виборчого бюлетеню на виборах депутатів Херсонської міської ради та Херсонського міського голови щодо В. Сальда.

Правовий глухий кут було створено в питанні реєстрації кандидатів в депутати Черкаської міської ради та кандидата на посаду міського голови, висунутого місцевою організацією Партії вільних демократів. Проблеми із реєстрацією кандидатів від Партії вільних демократів в Черкасах були зафіксовані ще 27 вересня, коли Черкаська міська виборча комісія відмовила в реєстрації 12 кандидатам зі списку цієї партії, посилаючись на частину 7. ст. 38 Закону України «Про місцеві вибори» – відсутність в автобіографії обов'язкових відомостей: в одного не було вказано громадянство, в трьох партійність, в 11-ти з них – громадська робота.

Рішеннями Черкаського окружного адміністративного суду та Київського апеляційного адміністративного суду постанова ТВК була визнана неправомірною і відповідна комісія зобов’язувалася повторно розглянути питання і прийняти одне із передбачених законом рішень. Крім цього, місцева організація партії «Опозиційний блок» безрезультативно оскаржувала рішення ТВК щодо відмови в реєстрації 12 кандидатів, вимагаючи скасувати реєстрацію усього виборчого списку Партії вільних демократів у зв’язку із наявністю недоліків в автобіографіях окремих осіб[29].

Враховуючи бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії щодо виконання рішень судів, ЦВК приймала рішення щодо зобов’язання ТВК вирішити питання із реєстрацією кандидатів Партії вільних демократів та скасовувала її постанову із відповідного питання. Зокрема, 12.10.2015 р. у Постанові №400 ЦВК повторно зобов’язала ТВК вирішити питання із реєстрацією дванадцяти кандидатів в депутати міської ради, висунутих Партією вільних демократів до 13.10.2015 р.

Натомість 13.10.2015 р. Черкаська міська виборча комісія скасувала реєстрацію усього виборчого списку «Партії вільних демократів» на виборах міської ради та кандидата на посаду міського голови від цієї політичної сили Сергія Одарина, мотивуючи це тим, що копія рішення про участь Всеукраїнської партії «Партії вільних демократів» у виборах засвідчена не керівником партії. Тобто, ТВК застосувала нововиявлену підставу для скасування реєстрації усього виборчого списку Партії вільних демократів та кандидата на посаду міського голови. Як відомо, ЦВК раніше отримала копію рішення керівних органів партії про участь Всеукраїнської партії «Партії вільних демократів» у виборах і включила її уперелікпартій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у місцевих виборах. Крім цього, комісією проведено повторне жеребкування щодо визначення номерів місцевих організацій політичних партій для розміщення їх назв у виборчому бюлетені для голосування в багатомандатному виборчому окрузі та затверджено текст виборчого бюлетеня «для голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів Черкаського міського голови» без включення Черкаської міської організації Партії Вільних Демократів до переліку партій, які беруть участь у місцевих виборах. Реагуючи на такі дії ТВК, ЦВК своїм рішенням достроково припинила повноваження усього складу Черкаської міської виборчої комісії та повинна сформувати її новий склад.

Дніпропетровська міська виборча комісія відмовляла низці місцевих організацій політичних партій у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі (партії «Демократичний альянс», «Відродження», «Соціалісти» та деяким іншим), а також кандидатам на посаду міського голови, висунутих партіями «Відродження» та «Соціалісти». Ці відмови отримали судові перспективи, завдяки чому місцеві організації політичних партій спромоглися зареєструвати своїх кандидатів на відповідних місцевих виборах. При цьому місцеві організації цих партій виграли справи і в першій, і апеляційній інстанції. 

До прикладу, Дніпропетровський окружний адміністративний суд визнав протиправною та скасував Постанову Дніпропетровської міської виборчої комісії від 01.10. 015 р. № 85 про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Дніпропетровської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі, висунутих міською організацією політичної партії «Демократичний Альянс».

Фактичною підставою для відмови в реєстрації кандидатів в депутати від Дніпропетровської міської організації політичної партії «Демократичного Альянсу» слугував той факт, що грошову заставу було внесено не місцевою організацією партії, яка висунула кандидатів в депутати і не політичною партією вищого рівня, як це передбачено ст. 44 Закону України «Про місцеві вибори», а фізичною особою[30]. Окружний адміністративний суд не прийняв до уваги твердження ТВК з приводу того, що перерахування грошових коштів повинно було бути здійснено в безготівковому порядку і безпосередньо місцевою організацією партії, яка висунула кандидатів в депутати, або політичною партією вищого рівня, оскільки керівником міської організації цієї політичної партії перерахування грошової застави було здійснено в безготівковому порядку, що підтверджується квитанцією банку. Як зазначив суд, керівник міської партійної організації мав право здійснювати представництво інтересів міської організації партії в будь-яких відносинах, в тому числі і в питаннях щодо подання до банківських установ грошових коштів для перерахування грошової застави[31]. У зв’язку із рішеннями Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, Дніпропетровська міська виборча комісія зареєструвала кандидатів, висунутих відповідними організаціями політичних партій.

Рішення Новороздільської міської виборчої комісії Львівської області про відмову в реєстрації кандидатів в депутати міської ради та кандидата на посаду міського голови, висунутого місцевою організацією партії «Конкретних справ», стали причиною дострокового припинення повноважень усього складу цієї територіальної виборчої комісії. Відповідне рішення ЦВК було прийнято на підставі звернення представника місцевої організації партії, Львівського окружного адміністративного суду та Львівського апеляційного адміністративного суду, які засвідчували бездіяльність ТВК щодо повторного розгляду заяви місцевої організації партії та прийняття одного з передбачених законодавством рішення. Судовими рішеннями було визнано протиправними та скасовано постанови ТВК про відмову в реєстрації кандидатів від партії «Конкретних справ», що також було підтверджено в апеляційній інстанції[32]. У той же час Новороздільська виборча комісія, відмовляючи у реєстрації кандидатів цієї політичної сили, зазначала про порушення місцевою організацією партії принципу відкритості виборчого процесу та порядок висування кандидатів (не оголошення під час партійної конференції списку кандидатів).

УТВОРЕННЯ ДІЛЬНІЧНИХ ВИБОРЧИХ КОМІСІЙ

Відповідно до частини першої статті 23 Закону України «Про місцеві вибори» дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення без районного поділу), районною у місті територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів (до 09 жовтня включно) у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії. Натомість частина друга цієї ж статті встановляє, що дільнична виборча комісія утворюється у складі: для малих дільниць - 10-14 осіб; для середніх дільниць — 12-16 осіб; для великих дільниць - 14-18 осіб. На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує 50 осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох - чотирьох членів комісії. Ці суб’єкти мали можливість внести не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії.

Законодавство наділяє правом подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій наступних суб’єктів: місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання; місцеві організації політичних партій; кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатних виборчих округах; кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах; кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Цим правом суб’єкти могли скористатися не пізніш як за двадцять днів до дня голосування (до 04 жовтня 2015 р. включно).

Жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій ТВК були зобов’язані провести не пізніше ніж на п’ятий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу ДВК. При цьому, кандидатури, подані місцевими організаціями політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, жеребкуванню не підлягали. Кандидатури від таких суб’єктів подання включаються до складу кожної дільничної виборчої комісії за умови наявності відповідних подань та їх відповідності встановленим Законом України «Про місцеві вибори» вимогам.

Постановою ЦВК №291 від 14.09.2015 р. було встановлено Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ[33]. У відповідності з цим Порядком, кількість місць, на які включаються кандидатури шляхом жеребкування, встановлюється знаходженням різниці між максимально можливою кількістю членів відповідної дільничної виборчої комісії та кількістю кандидатур, які включаються до складу дільничної виборчої комісії обов’язково. Жеребкування проводиться в разі, якщо кількість внесених кандидатур, які відповідають вимогамЗаконуі можуть включатися до складу відповідної дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, є більшою, ніж кількість вакантних місць у складі дільничної виборчої комісії, щодо заповнення яких проводиться жеребкування. У той же час частиною сьомою статті 23 Закону України «Про місцеві вибори» встановлюється, що голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії мають призначатися від різних суб’єктів подання.

ОПОРА зафіксувала поодинокі випадки порушення строків внесення подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій та/або порушення строків проведення жеребкування та утворення ДВК. Зокрема, у Подільському районі м. Києва представник кандидата на посаду міського голови О. Омельченка (Українська партія «Єдність») вніс подання щодо кандидатур до складу ДВК після завершення належного строку, що спричинило відмову ТВК прийняти відповідні документи. У Білокуракінському районі Луганської області ТВК прийняла рішення залишити без розгляду кандидатуру для роботи в ДВК однієї кандидатури від ВО «Свобода» через невчасне внесення подання.

Ніжинська районна виборча комісія Чернігівської області, враховуючи відсутність належної кандидатур до складу ДВК, вирішила надати суб’єктам подання час для знаходження відповідних кандидатур до 10.10.2015 р. Яворівська районна виборча комісія Львівської області 9 жовтня 2015 р. затвердила кількісний і якісний склад ДВК, проте не розподілила керівні посади. Станом на обід 11 жовтня (засідання двічі переносилось, спершу на 10 жовтня, а згодом на 11 жовтня) комісія так і не затвердила керівного складу.

Враховуючи дефіцит кадрів на рівні ДВК, під час їх утворення ТВК масово не приймали рішення про відхилення кандидатур, поданих місцевими організаціями партій та кандидатами. У той же час ТВК були змушені відхиляти кандидатури до складу ДВК, якщо ці особи не мали право голосу на цих місцевих виборах (частина перша статті 21 Закону України «Про місцеві вибори»). Серед іншого, такі випадки фіксувалися у Комінтернівському районі Харкова, Бериславському районі Херсонської області, м. Мукачево Закарпатської області та інших містах та районах.

У окремих поданнях щодо кандидатур до складу ДВК фіксувалися так звані двійники, тобто особи, які одночасно надали згоду бути членами ДВК від різних суб’єктів подання або одночасно претендували стати членами декількох ДВК. Зокрема, Дзержинська районна у м. Харків виборча комісія виявила 12 осіб, документи яких були подані до складу ДВК у різних районах міста. Районні у м. Харків виборчі комісії приймали рішення або про виключення двійників з усіх подань, або особам пропонувалося відкликати одну із декількох заяв. Останнє рішення виборчих комісій мотивувалося тим, що більшість ДВК було складно сформувати навіть у мінімальному складі. Натомість Сватівська районна виборча комісія Луганської області виявила одних і тих самих осіб у поданнях кандидатур до складу ДВК від місцевих організацій Радикальної партії Олега Ляшка та партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність». За рішенням комісії двійники були виключені тільки до складу однієї ДВК.

Конфліктна ситуація навколо утворення ДВК виникла в Іллічівській районній у місті Маріуполь виборчій комісії. 05.10.2015 року до органів внутрішніх справ Маріуполя були подані звернення про те, що представників партій ВО «Батьківщина» і «Самопоміч» не пустили до приміщення міської виборчої комісії, тому партії не змогли вчасно подати кандидатури до дільничних виборчих комісій. Відповідні скарги на бездіяльність Іллічівської районної виборчої комісії були подані до Маріупольської міської виборчої комісії. Натомість 07.10.2015 Маріупольська міська виборча комісія прийняла рішення скасувати результати жеребкування щодо складу дільничних виборчих комісій, які були встановлені Іллічівською районною виборчою комісією. На виконання рішення міської виборчої комісії Іллічівська районна виборча комісія (м. Маріуполь) провела нове жеребкування кандидатур до складу ДВК.

Спостерігачі ОПОРИ зафіксували у більшості регіонів України суттєві проблеми із забезпеченням достатньої для утворення ДВК кількості кандидатур, внесених місцевими організаціями партій чи кандидатами. ДВК частіше утворювалися у мінімально допустимому складі, при цьому в максимальному складі відповідні комісії утворювалися здебільшого лише у обласних центрах чи великих містах. До прикладу, усі ДВК у Рожищенському та Локачинському районах Волинської області було утворено у мінімальному складі. У Івано-Франківській області усі без виключення ТВК зіштовхнулися із проблемою, коли кількості кандидатур до складу ДВК не вистачало для утворення ДВК у мінімально допустимому складі. Зафіксовані достатньо масові випадки, коли кількість поданих до складу комісій кандидатур була меншою за мінімально допустиму кількість членів ДВК. У таких випадках голови ТВК вносили кандидатури до складу ДВК для уможливлення їх утворення у мінімальному складі. Зокрема, у Комінтернівському районі Харкова така ситуація склалася щодо 10 великих виборчих дільниць, в Орджонікідзевському районі цього міста — 8 дільниць. У Бериславський район Херсонської області ТВК довелося доукомплектовувати 21 ДВК. У Одеському обласному центрі 6 ДВК спеціальних виборчих дільниць були утворені у складі, меншому за мінімальний (всі дільниці — малі), при цьому за поданням голови кандидатури до складу таких ДВК не вносились. Натомість персональний склад 9 із 10 ДВК у Станичне – Луганському районі Луганської області повністю складається із подань від голови ТВК.

Як правило, місцеві організації політичних партій та кандидати не змогли подати максимально можливу для них кількість кандидатур складі ДВК. До прикладу, до Путильської районної виборчої комісії Чернівецької області подання на членів ДВК подали тільки 5 з 9місцевих організацій партій, які беруть участь у відповідних виборах.

Незважаючи на те, що кандидатури від місцевих організацій парламентських партій за наявності обов’язково включалися до складу ДВК, ці політичні сили нерідко ігнорували цю можливість. До прикладу, місцеві організації політичної партії «Опозиційний блок» в Івано-Франківській області, які могли претендувати на обов’язкове включення по одній кандидатурі до складу кожної ДВК, внесли відповідні подання лише в обласному центрі.

У Первомайському районі, в м. Ізюм та Ізюмському районі Харківської області не внесла кандидатури до складу ДВК місцева організація Радикальної партії Олега Ляшка, у Куп’янському районі відповідним правом не скористалася партія «Об’єднання «САМОПОМІЧ». В районах Одеської області поширені випадки, коли місцеві організації партій парламентських фракцій не скористались своїм правом внесення подань. Зокрема, від місцевих організацій Радикальної партії О. Ляшка не вносились кандидатури до складу ДВК міста обласного значення Ізмаїл, міста обласного значення Котовськ. У Мукачево Закарпатської області партія «Об'єднання «Самопоміч» не скористалося своїм правом внести кандидатури до складу ДВК, а у Перечинському районі цього регіону частково не скористалися відповідним правом партії ВО «Свобода» та «Опозиційний блок».

Утворення ДВК у мінімальному складі, що було пов’язано із неспроможністю місцевих організацій партій та кандидатів забезпечити своє представництво у комісіях, потенційно загрожує процесу організації і проведенню голосування 25 жовтня 2015 р. Низька мотивація громадян залучатися до роботи ДВК також була пов’язана із відсутністю системної роботи партій зі своїми прихильникам, недостатніми фінансовими стимулами для членів ДВК з боку держави, побоюваннями громадян щодо можливості притягнення їх до відповідальності за потенційні порушення виборчого законодавства.

Враховуючи утворення більшості ДВК у мінімальному складі, процес голосування та підрахунку голосів виборців може бути ускладнено великим навантаженням на членів відповідних комісій. У таких умовах суб’єкти виборчого процесу, які скористалися правом внести кандидатури до складу ДВК, мають проявити максимальну зацікавленість у стабільній та неконфліктній роботі цих виборчих комісій. У той же час ТВК та правоохоронні органи мають бути готові адекватно реагувати на спроби недобросовісних учасників виборів зривати роботу ДВК шляхом незаконного відкликання своїх представників у цих комісіях.

ПОРУШЕННЯ ВИБОРЧОГО ЗАКОНОДАВСТВА

Незаконна агітація 

Під незаконною агітацією розуміється порушення правил передвиборної агітації, встановлених Законом України «Про місцеві вибори» і деталізованих, зокрема в розділі VIII «Передвиборна агітація» (статті 54-60). Саме такого роду зловживання найчастіше фіксуються спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА.

В першу чергу мова йде про практику розповсюдження та розміщення агітаційних матеріалів без вихідних даних – відомостей про замовника та установу, що здійснила друк, тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. Понад 60 таких випадків зафіксовано у всіх без винятку областях України з боку кандидатів, які представляють найактивніші партії – суб’єкти виборчого процесу.

Так в Чернівецькій області агітація з порушеннями розміщена на Проспекті, по вулиці Головній та інших вулицях міста. Порушниками є партії «Рідне місто», УКРОП, «Наш край», «Сила людей», ВО «Батьківщина», БПП «Солідарність» та інші. У Вижниці, Сторожинці та трасі Чернівці-Снятин (на в’їзді в с. Мамаївці) зафіксовані бігборди з політичною рекламою без вихідних даних Аграрної партії України. Також у Вижниці помічені розклеєні містом роздаткові матеріали без вихідних даних партії «Наш Край». 2 жовтня в місті Чернівці було зафіксовано роздачу агітаційних листівок за кандидатів від Радикальної партії Олега Ляшка до Чернівецької обласної та міської рад, які не містили вихідних даних.

Поширення агітаційних матеріалів без вихідних даних також є одним з типових і поширених порушень для Чернігівської області. Зокрема, такі друковані матеріали виявлені у ПП «Наш край», ПП «Опозиційний блок», ВО «Батьківщина», Радикальної партї Олега Ляшка, «Солідарність» БПП» та окремих кандидатів, що балотуються в мм. Чернігові, Ніжині, Бахмачі. У м. Чернігові зафіксовано поширення на вулицях брудної агітації без вихідних даних проти кандидатів на посаду міського голови Дмитра Блауша (Радикальна партія Олега Ляшка) та Владислава Атрошенка («Солідарність» БПП»).

У Івано-Франківську виявлені агітаційні матеріали без вихідних даних із символікою партій ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», «Громадський рух «Народний контроль» та «Партія простих людей Сергія Капліна».

В Київській області на будівлі ТЦ «Дніпро», що знаходиться у комунальній власності м. Славутич, з’явився бігборд з рекламою політичної партії «Наш край». Агітаційний матеріал також не містить відомостей про замовника, установу, що здійснила друк, тираж та відповідального за випуск.

У Львівській області - в Самборі партія Громадський рух «Народний контроль», а в Турці кандидат на посаду міського голови від партії Громадський рух «Народний контроль» розмістили агітацію без вихідних даних. Спостерігачами ОПОРИ було написано відповідні скарги до ТВК.

В Одеській області в перший тиждень жовтня здійснювалося розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів без вихідних даних партією «Самопоміч» (в м.Одеса), а також кандидатом в депутати міської ради від Української морської партії Сергія Ківалова.

Виготовлення чи замовлення таких матеріалів карається накладенням штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п'ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу таких матеріалів тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 212-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Ще одним найбільш поширеним порушенням виборчого законодавства є поширення (встановлення) агітаційних матеріалів і політичної реклами у заборонених законом місцях – на пам’ятках архітектури, на зовнішній поверхні та всередині транспортних засобів громадського користування, у приміщеннях та на будівлях станцій метрополітену, автобусних та залізничних вокзалів, портів та аеропортів, а також у місцях, де вони перешкоджають безпеці дорожнього руху.

Так, у Харківській області 8 жовтня спостерігачі ОПОРИ зафіксували наявність політичної реклами діючого міського голови Геннадія Кернеса та політичної партії «Відродження», від якої він балотується на посаду Харківського мера та до Харківської міської ради, на будівлях Харківського метрополітену та в середині станцій, зокрема станцій метро «Ботанічний сад», «Наукова», «23 серпня». У Харкові, починаючи принаймні з серпня 2015 року на громадському транспорті, в тому числі комунальному, присутні надписи «Відродження», що залишаються й донині, навіть після значного громадського резонансу з цього приводу. 28 вересня спостерігачі ОПОРИ зафіксували наявність двох величезних розтяжок з надписами «Харьков», «Наш край», «Политическая партия», «Александр Фельдман» в центрі Харкова, на площі Свободи, 5, на будівлі Дежпрому, що є, по-перше, відомою пам’яткою архітектури національного значення, а, по-друге, комунальним підприємством.

У Чернігівській області випадки розміщення агітаційних матеріалів на стовпах, парканах, вітринах, автівках (а не у спеціально відведених місцях) фіксувалися у м. Чернігові, м. Ніжині, м. Бахмач, м. Мена, Чернігівському районі.

Спостерігачі ОПОРИ у місті Івано-Франківськ зафіксували розклейку агітаційних матеріалів з порушенням правил благоустрою – на стовпах, електроопорах, фасадах будинків, дверях під’їздів та інших не встановлених для передвиборної агітації місцях. Серед найактивніших порушників – партії Блок Петра Порошенка «Солідарність», ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», «Воля» та «Громадянська позиція», «Народний контроль», «Об’єднання «Самопоміч», «Наш Край» та «Українське об’єднання патріотів УКРОП». Зокрема, представник ОПОРИ зафіксував факт поширення у міському громадському транспорті агітаційних плакатів Ольги Костів, кандидата від Блоку Петра Порошенка «Солідарність» у депутати Івано-Франківської міської ради. Агітаційні плакати були розміщені на склі мікроавтобусів, які курсують по маршруту №23. По даному факту міліція проводить перевірку.

У Херсоні кандидат на посаду Херсонського міського голови від партії Духовності та Патріотизму Олексій Рибаков розміщує свої агітаційні матеріали в міських маршрутках. До таких же дій вдаються кандидати від Радикальної партія Ляшка на маршрутках №5,17 та 35.

У Хмельницькій області зафіксовано розміщення агітації партій «Відродження» та «Рідне місто» в громадському транспорті. В смт. Теофіполь на маршрутному автобусі Теофіполь-Тернопіль була присутня зовнішня реклама політичної партії «За конкретні справи».

В Одеській області бігборд політичної партії «Наш Край» було виявлено на будівлі районного Палацу культури у місті Татарбунари (вулиця Горького).

У Лубнах Полтавської області зафіксовано розміщення агітації на громадському транспорті кандидатом на посаду міського голови від Радикально партії Олександром Сіриком.

У Тернополі бігборди «Об’єднання Самопоміч» та кандидата від ВО «Свобода» Сергія Надала розміщені на Будинку Культури «Залізничник» – споруді, що перебуває у державній власності. На будівлі Тернопільського залізничного вокзалу було розміщено агітацію кандидата в мери Тернополя – Михайла Ратушняка (ВО «Батьківщина»). Через монітори встановлені в салонах тролейбусів Тернополя демонстрували ролик із партійної конференції партії “Свобода”.

У Волинській області ще до реєстрації кандидатів місцевої організації політичної партії «Європейська партія України» вулицями Луцька курсували автобуси громадського транспорту, на зовнішній поверхні яких розміщено політичну рекламу партії та зображення її лідера. Після реєстрації кандидатів маршрутні таксі із політичною рекламою партії продовжують курсувати, до них додалися реклама цієї ж партії із агітацією Олени Голєвої, кандидата від цієї партії на посаду міського голови.

У Житомирі агітаційні матеріали кандидатів у депутати від партії Блок Петра Порошенка «СОЛІДАРНІСТЬ» Дмитра Ткачука та Ірини Коцюби, а також кандидата від партії «Народний Контроль» Олександра Федоренка виявлені в місцях, які не визначені місцевими органами виконавчої влади для розміщення матеріалів передвиборної агітації. На будівлі автовокзалу у Житомирі розміщено агітаційний бігборд кандидата на посаду міського голови від політичної партії «Народний контроль» Світлани Пахольчук.

Проведення передвиборної агітації в місцях, що заборонені Законом караються накладенням штрафу на громадян від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п'ятдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 212-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Порушення ж встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях громадянином – тягнуть за собою накладення штрафу від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, підприємствами-розповсюджувачами реклами – тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 212-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

У своїх попередніх звітах ОПОРА неодноразово звертала увагу на той факт, що частина суб’єктів виборчого процесу не дотримувалася встановленої законом послідовності дій з ведення передвиборчої кампанії, розпочавши агітаційні заходи до моменту офіційної реєстрації та створення виборчого фонду. Натомість після завершення етапу реєстрації кандидатів і створення виборчих фондів набула поширення практика фінансування виборчої агітації не за рахунок коштів виборчого фонду.

Так у м. Городище Черкаської області розміщені рекламні листівки агітаційного характеру, що використовують символіку, кольори та назву партії ВО «Черкащани», проте позиціонують себе як рекламу громадської організації і відповідно не фінансуються з виборчого фонду.

4 жовтня політична партія «УКРОП» організувала концерт на площі Філармонії в Чернівцях до Дня міста. Сцена, на якій виступали музиканти та кандидати від партії УКРОП, була прикрашена символікою політичної сили. Однак, як стало відомо спостерігачам, захід ймовірно не був оплачений з коштів виборчого фонду місцевого чи обласного осередку партії, кандидатів.

Фактично усі зафіксовані спостерігачами ОПОРИ випадки поширення агітації без вихідних даних також вказують на те, що ця агітацію фінансувалася не з виборчого фонду кандидатів. Тоді як закон прямо забороняє використання для передвиборної агітації коштів з інших джерел окрім виборчих фондів кандидатів (пункт 4 частина 4 статті 4 Закону, частина 6 статті 54 Закону).

Зловживання адміністративним ресурсом 

До випадків зловживання адміністративним ресурсом ОПОРА відносить різноманітні прояви використання владних повноважень і державних ресурсів у виборчих інтересах окремих кандидатів і партій. Найчастіше спостерігачі ОПОРИ фіксували факти проведення агітаційних заходів з використанням службового (посадового) становища та агітаційні повідомлення в комунальних ЗМІ та офіційних виданнях органів місцевої влади та місцевого самоврядування.

Так в Чигиринському районі Черкаської області Михайло Калініченко (кандидат у депутати обласної ради по округу № 47 від БПП «Солідарність»; генеральний директор телерадіокомпанії «Рось») проводив творчі зустрічі в навчальних закладах, водночас збирав їх працівників та агітував за нього голосувати.

У Чернігівській області починаючи з вересня, чернігівську міську комунальну газету „Чернігівські відомості” почали роздавати в агітаційних наметах політичної партії «Наш край», кандидатом в мери від якої є діючій очільник міста Олександр Соколов. До цього її можна було придбати лише у газетних кіосках. Майже аналогічна ситуація зафіксована із газетою прилуцької територіальної громади «Град Прилуки», яка була заснована Прилуцькою міською радою. Видання (від 16.09.2015, 30.09.2015) містить агітаційну інформацію політичної партії «УКРОП». У м. Чернігові чинний міський голова, кандидат у мери від ПП „Наш край” Олександр Соколов ініціював соціальні виплати малозабезпеченим сім’ям напередодні дня виборів в рамках „Програми надання одноразової матеріальної допомоги жителям Чернігова на 2014-2018 рр.”

У Чернівецькій області ректор ЧНУ Степан Мельничук, використовуючи своє службове становище, агітує за кандидата на посаду міського голови, начальника управління капітального будівництва Чернівецької ОДА Олександра Пуршагу (ВО «Батьківщина»). У Сокирянському районі голова райради (кандидат до облради від Аграрної партії) В. Козак та його підлеглі залучають людей до їх партії, погрожуючи звільненням у разі балотування від інших партій.

У Дніпропетровській області голова Криничанської РДА Олег Гапіч проводив бесіди з директорами шкіл, де агітував за Блок Петра Порошенка, а також наполягав, щоб директори провели відповідні бесіди у своїх колективах.

10 жовтня у м. Харків на дитячому майданчику в дворі житлового будинку № 140 по вул. Академіка Павлова спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА виявили як під час суботника з прибиранням прибудинкової території велася агітація за партію "Відродження" із залученням працівників КП "Харьковблагоустройство".

1 жовтня в смт. Летичів (Хмельницька область) проводилася урочиста подія до Дня людей похилого віку. Свято відбувалося за підтримки партії "За конкретні справи" у приміщенні Летичівської районної ради.

У Києві, 5 жовтня близько 11:00 біля будинку за адресою вулиця Кіото, 11 відбулось підписання прямих договорів між ПАТ АК «Київводоканал» та мешканцями прилеглих будинків. Під час заходу серед жителів розповсюджувались друковані агітаційні матеріали на користь першого заступника генерального директора з економіки та фінансів ПАТ АК «Київводоканал» Віти Струкової. Струкова Віта Дмитрівна є членом Української партії «Єдність» та балотується на посаду депутата Київської міської ради по 39 округу Деснянського району столиці.

1 жовтня в Києві відбулась зустріч нинішнього мера міста Віталія Кличка з головами та активістами громадських організацій ветеранів з нагоди Дня ветерана та Міжнародного дня громадян похилого віку. Під час заходу Віталій Володимирович розповів про те, що понад 300 тис. киян отримали разову соціальну допомогу від столичної влади. Крім того пан Кличко зазначив, що сьогодні влада робить усе аби покращити життя найбільш соціально незахищених мешканців столиці, та наголосив, що з нагоди відзначення 70-ї річниці закінчення Другої світової війни всі київські ветерани війни одержали адресну соціальну матеріальну допомогу. Її сума склала більше 24 млн. гривень. Інша благодійна передвиборча акція Віталія Кличка – знижка на 10 препаратів для лікування серцево-судинних захворювань, яка стартувала у мережі комунальних аптек «Фармація». Купити ліки можуть тільки власники «картки киянина». Листівки про таку ініціативу В. Кличка роздають агітатори БПП «Солідарність».

У Київські області в.о. міського голови Вишгорода Марія Решетнікова, кандидат на посаду міського голови, напередодні Дня учителя подарувала районній спеціалізованій школі акваріум, придбаний за кошти міської ради.

Юрій Гранатуров, діючий мер міста Миколаєва, кандидат на посаду міського голови, використовує в агітаційних цілях шкільні збори батьків та вчителів. Наприклад у ЗОШ № 60 12 жовтня спеціально були організовані шкільні збори вчителів, хоча аналогічний захід відбувся за тиждень до цього.

В Одеській області 30 вересня голова Одеської облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі взяв участь у агітаційній зустрічі із виборцями кандидата на посаду міського голови від Блоку Петра Порошенко «Солідарність» Олександра Боровика. Зустріч проводилась в робочий час.

У Полтаві діє місцева програма допомоги інвалідам «Турбота». На запрошеннях про отримання допомоги у поштовому відділенні розміщена символіка партії «Совість України».

У Вінницькій області 8 жовтня відбулася зустріч кандидата на посаду міського голови Вінниці Людмили Щербаківської (висунута міською організацією партії «Батьківщина») з колективом Служби автомобільних доріг у Вінницькій області (ДП «Вінницький облавтодор»). Зустріч відбулася в актовій залі облавтодору в робочий час (о 12-й годині).

У Луцьку перед початком виборчого процесу дуже активізувалася робота щодо ремонту дорожньої інфраструктури, ремонту прибудинкових територій та дитячих майданчиків. Програма капітального ремонту житлового фонду міста Луцька на 2015-2019 роки була затверджена на сесії міської ради (рішення від 24.12.2014 № 68/96). Рішенням сесії від 30.09.2015 №78/120 до програми були внесені зміни. Луцький міський голова Микола Романюк, що є кандидатом на посаду міського голови від політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» разом із окремими депутатами міської ради регулярно брав участь у відкритті реконструйованих об’єктів. Також впродовж вересня на зупинках громадського транспорту в м. Луцьку через розміщені там радіо щопівгодини транслювався аудіозапис з інформацією агітаційного змісту про роботу міського голови.

У Донецькій області у Дружківській загальноосвітній школі № 17, директор якої висувається кандидатом у депутати міської ради, батькам учнів роздавались газети місцевої організації політичної партії «Наш край». 6 жовтня 2015 року в Слов’янську була проведена зустріч працівників загальноосвітньої школи №13 з керівником обласної організації партії «Наш край» С. Третьяковим. Зустріч відбулась із дозволу директора школи. Також у Слов’янську 5 жовтня 2015 року за телефонограмою начальника відділу освіти В. Овчаренка представники всіх навчальних закладів міста зустрічались с генералом М. Маломужем. У ході зустрічі Українська партія честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю ознайомила присутніх зі своєю виборчою програмою.

Кандидатам, які займають посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, у військових частинах (формуваннях), на державних, комунальних підприємствах, у закладах, установах, організаціях (у тому числі за сумісництвом), забороняється залучати для передвиборної агітації або використовувати для будь-якої роботи, пов’язаної з проведенням передвиборної агітації, підлеглих їм осіб, службовий транспорт, засоби зв’язку, устаткування, приміщення, інші об’єкти та ресурси за місцем роботи, а також використовувати службові чи виробничі наради, збори колективу для проведення передвиборної агітації (частина 2 статті 60 Закону). Також Законом прямо забороняється участь у передвиборчій агітації у робочий час посадовим та службовим особам органів державної влади, органів місцевого самоврядування, крім випадків, коли відповідна посадова чи службова особа є кандидатом (пункт 3 частини 1 статті 60 Закону).

Підкуп виборців 

Набувають поширення випадки перешкоджання вільному формуванню та волевиявленню виборців шляхом застосування різних форм матеріального впливу та стимулювання виборців. Насамперед фіксуються випадки непрямого підкупу – надання виборцям безоплатно або на пільгових умовах товарів, майна, послуг, нематеріальних активів. Зокрема надання цільової матеріальної допомоги виборцям на лікування, оздоровлення, покращення соціально-побутових умов тощо; роздача продуктових наборів; організаційна та фінансова підтримка кандидатами і партіями масових публічних заходів (спортивних, культурних, розважальних, патріотичних); покращення благоустрою та інфраструктури територій – будівництво дитячих, спортивних майданчиків, доріг, встановлення вікон, ремонт під'їздів тощо.

Так, в Черкаській області на день людей похилого віку в м. Христинівка співробітники Христинівської райдержадміністрації з автомобіля з логотипом партії Блок Петра Порошенка «Солідарність» роздавали продуктові набори. Вартість продуктового набору становила менше 60 грн., але в пакеті з продуктами була газета «Солідарність».

За сприяння партії ВО «Черкащани» було відремонтували дорогу на в’їзді до с. Станіславчик, Шполянського р-ну, встановили волейбольний майданчик в м. Шпола, а також організували благодійний ярмарок, де товари продавалися за цінами виробника.

11 жовтня кандидат на посаду голови м. Чигирин - Буханець Степан Іванович - подарував дітям, переможцям змагань, які проходили за його підтримки, футбольну форму.

Під час урочистого відзначення Дня учителя в Прилуцькому міському будинку культури кандидати разом з вітаннями надавали освітянам конверти: Пахомов Дмитро, кандидат в мери м. Прилуки від Аграрної партії України, Копачевський Віктор, який очолює список кандидатів в депутати Прилуцької міської ради від Радикальної партії Олега Ляшка, Дубіль Валерій, чинний народний депутат України, очолює список кандидатів в депутати Чернігівської обласної ради від ВО «Батьківщина». За словами вчителів, у конвертах були гроші, але жоден учасник заходу не наважився підписати акт про порушення.

Благодійний фонд «Наш край» в межах Чернігівської області пропонує виборцям соціальну картку, яка надає знижки у магазинах, аптеках, цільову допомогу тощо. Інформація про цю картку надрукована у виданні ПП «Наш край», яка поширюється агітаторами та адресною розсилкою.

У Чернівецькій області 7 жовтня Чернівецька міська організація політичної партії «АВТО-МАЙДАН» роздавала подарунки в геріатричному пансіонаті. Про це повідомила прес-служба партії на місцевому сайті. У повідомленні також йдеться, що пакунки роздавала кандидатка по цьому округу від партії «АВТО-МАЙДАН» Інна Зарніцина. У пакунках з партійною символікою містились засоби гігієни, вода і продукти харчування.

7-8 жовтня в Чернівцях по вулиці Південно-Кільцевій, 21 відбулось встановлення дитячого майданчика, за кошти ТОВ «РОМА». По цьому ж округу (№ 35) балотується кандидатка від Народного контролю Оксана Кінащук, яка є начальником юридичного відділу ТОВ «РОМА».

11 жовтня у м. Харків офіційні спостерігачі від Громадянської мережі «ОПОРА» виявили передвиборчу активність із ознаками підкупу виборців від імені партії «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ». У приміщенні кафе «КАСПІЙ» по вул. Наталії Ужвій, 62-а невідомі особи роздавали безкоштовно «аптеки здоров'я» – пакунки білого кольору з логотипом компанії «Здоров'я», всередині пакунку була коробка з логотипом «Солідарність».

В Харківській області 10 жовтня в м. Ізюмі по вул. Першотравнева на «Новому пляжі» міською організацією ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ВОЛОНТЕРСЬКА ПАРТІЯ УКРАЇНИ» було організоване свято, в під час якого всіх бажаючих пригощали солодкою ватою, чаєм та пиріжками. Також були розміщенні дитячі атракціони, які теж були безкоштовними. На запитання спостерігача ОПОРИ про кошти, на які організовано свято Лукієнко Віталій Валерійович – перший номер у списку кандидатів від місцевої організації партії – запевняв, що свято влаштоване на власні кошти кандидатів партії.

10 жовтня в м. Ізюмі по проспекту Леніна в приміщенні будинку ДК ім. Кірова після зустрічі з кандидатом-самовисуванцем на посаду міського голови Володимиром Клименком, всі бажаючи могли отримати три кілограми борошна за 1 гривню.

У Херсонській області партія УКРОП провела агітаційний концерт за участі гурту Антитіла (10 жовтня Нова Каховка, 11 жовтня Херсон), під час якого розігрувала айфон. 11 жовтня «Опозиційний блок» відкрив в одному з дворів м. Каховка дитячий майданчик, який був зроблений за їх підтримки.

У Хмельницькій області в смт. Білогір’я 9 жовтня відбувався продаж продуктів харчування по занижених цінах в агітаційних цілях політичної партії «Аграрна партія України. У м. Волочиськ та у смт.Білогір’я відбувались «родинні свята»(безкоштовні атракціони і роздача солодощів). Ці свята влаштовувала політична партія «За конкретні справи» (на афішах вказувалось ГО «За конкретні справи»). Партія «За конкретні справи» активно займається передвиборчою благодійністю в Красилівському районі – за сприяння партії встановлюють вікна у школах і дитсадках, дарують комп’ютерні класи для шкіл (80 комп’ютерів для шкіл м. Красилова), купують фарбу для шкіл та садочків, роблять капітальні ремонти в селищних радах та лікарнях, проводять свята для дітей та працівників освіти.

У Києві 29 вересня політична партія «Рух за Реформи» організувала «День Здоров'я» за адресою: вул. Костянтина Заслонова, 18, БК «Дарниця». На заході жителям столиці запропонували безкоштовний медичний огляд стану їхнього здоров’я. Аби пройти повне обстеження, громадяни повинні були зареєструватись, надавши свої персональні дані (ПІБ, адреса проживання, номер телефону, підпис).

Натомість кандидат у депутати Київської міської ради від партії «Єдність» Репа Олег Миколайович (51 округ) організовує безкоштовні паломництва у м. Почаїв, Кременецького району Тернопільської області.

Кандидат до Львівської міської ради округу №20 від партії «Громадянська позиція» м. Львова Назар Палідович, здійснював роздачу продуктових пакетів (хліба) з агітаційними матеріалами пенсіонерам.

08 жовтня у місті Миколаєві зафіксований продаж продовольчих товарів за заниженими цінами від кандидата до міської ради від політичної партії «БПП «Солідарність» В’ячеслава Бродовського. Тоді як 10 жовтня Віталій Воронов – кандидат на міського голову від політичної партії «Відродження» – відкрив новий дитячий майданчик по вулиці Дзержинського 31.

В Одесі 8 жовтня від імені кандидата в депутати Одеської міської ради Дмитра Кота від партії «Довіряй Ділам» відбувався ремонт внутрішньоквартальних проїздів (Малиновський район). 4 жовтня від імені кандидата в депутати Одеської міської ради В. Подгородинського (Українська морська партія С. Ківалова) встановлено дитячий майданчик. Роботи по встановленні майданчика здійснювались в накидках з надписом «Українська морська партія Сергія Ківалова. Вадим Подгородинський» (Приморський район). 2 жовтня здійснювався ремонт зовнішнього освітлення робітниками в накидках з надписом Українська морська партія Сергія Ківалова (Київський район). 11 жовтня в Суворівському районі обласного центру по квартирам розносились продуктові набори в пакетах з надписом «Блок Дарта Вейдера».

У місті Білгород-Дністровський Одеської області 30 вересня від імені кандидатів в депутати міської ради від партії «Опозиційний блок» здійснено ремонт внутрішньодворових проїздів.

У Миргороді (Полтавської області) пройшов ярмарок, організований Аграрною партією України, на якому продавалися продукти за зниженими цінами. Захід супроводжувався закликами голосувати за кандидатів від Аграрної партії України.

10 жовтня у селищі Гоща Рівненської області на подвір’ї однієї з місцевих шкіл відбувалися роботи по встановленню дитячого майданчика, поблизу якого був розміщений банер партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» без вихідних даних. Будівництво майданчика відбулося за сприяння кандидата в депутати до обласної ради від політичної партії «БПП «Солідарність» Благодира Юрія Анатолійовича.

Найхарактернішими прикладами непрямого підкупу виборців у Волинській області є використання фонду «Новий Луцьк» Олександром Товстенюком та Ігорем Палицею під час виборчої кампанії, а саме: організація фондом безкоштовних вистав для окремих категорій громадян, видача безкоштовних сертифікатів на ліки, на продукти, організація безкоштовного санаторного відпочинку для ветеранів, для переможців олімпіад, будівництво та облаштування дитячих спортивних майданчиків у школах, організація різноманітних концертів та роздача подарунків під час концертів.

У м. Ківерці 4 жовтня місцева організація політичної партії «Українське об’єднання патріотів «УКРОП» організувала свято врожаю «Укропівські обжинки», під час якого мешканцям міста роздавали подарунки, а також усіх частували кулішем, організували безкоштовний концерт та довезення до місця заходу.

У Житомирській області кандидат в депутати до Житомирської обласної ради від партії блок Петра Порошенка «СОЛІДАРНІСТЬ» Олег Малиновський 6 жовтня організував благодійну акцію по налаштуванню металопластикових вікон і провів зустріч з виборцями. В оголошенні зазначено, що у дворі будинку №10 по вулиці Старий Бульвар буде проведено благодійну акцію по налаштуванню метало пластикових вікон, а також буде надано консультації по їх обслуговуванню безкоштовно. Під час проведення акції відбулася зустріч з кандидатом.

2 жовтня представники кандидата у депутати Житомирської облради від «БПП «Солідарність» Владислава Лаврухіна об'їздили всі школи у населених пунктах Чуднівського району, які відносяться до ТВО № 40 (м. Чуднів, смт Вакуленчук, смт Великі Коровинці, с. Дубище, с. Дідківці, с. П’ятка, с. Короченки, с. Тютюнники, с. Рачки, с. Малі Коровинці, с. Бабушки, с. Бейзимівка і с. Турчинівка), де від імені кандидата привітали педагогічні колективи із Днем учителя, презентуючи пляшки шампанського і торти. Роздавали також свіжий номер газети "Життя Чуднівщини" з агітаційною статтею про Лаврухіна, який є також директором Чуднівського спиртзаводу.

Пропозиція, обіцянка або надання виборцю неправомірної вигоди за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права (прямий і непрямий підкуп) – караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років. Здійснення передвиборної агітації шляхом надання підприємствам, установам, організаціям неправомірної вигоди або надання безоплатно товарів, робіт, послуг – карається обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Кримінальну відповідальність за підкуп (прямий і непрямий) несуть також і самі виборців, які погоджуються на отримання неправомірної вигоди в обмін на голос. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборцем для себе чи третьої особи неправомірної вигоди за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права або права голосу, незалежно від фактичного волевиявлення особи та результатів голосування – караються штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк.

Перешкоджання діяльності громадських спостерігачів та журналістів

Хоча й епізодично, однак фіксуються випадки порушення прав офіційних спостерігачів та журналістів. Зокрема, позбавлення права ознайомлюватися з виборчою документацією, перешкоджання здійсненню фото- та кінозйомки, аудіо- та відеозапису, а також незаконне позбавлення права присутності на засіданні виборчої комісії.

8 жовтня Черкаська міська виборча комісія частину свого засідання провели «в закритому режимі», не допускаючи журналістів, уповноважених осіб, представників партій та журналістів, пояснюючи це тим, що на ньому обговорюватимуть питання захисту бюлетенів.

У Сокирянській міській виборчій комісії Чернівецької області спостерігачу ОПОРИ відмовили у можливості ознайомитися з біографіями та деклараціями про доходи кандидатів на посаду міського голови.

У Дніпропетровській області 9 жовтня під час жеребкування членів дільничних виборчих комісій у Самарській районній в місті виборчій комісії члени Дніпропетровської міської виборчої комісії Валентина Панкуліч та Наталія Волок застосували фізичну силу проти журналіста. Одразу після інциденту журналіст викликав патруль 102 і подав заяву про вчинення злочину представниками Самарського райвідділу міліції.

У Харківській області декілька разів поспіль, починаючи з 30 вересня, Олександр Коновал, на той час голова Харківської обласної виборчої комісії, відмовляв офіційним спостерігачам ОПОРИ та кореспондентам видання «Точка Опори» у праві ознайомитися з задокументованою інформацією про перебіг реєстрації кандидатів у депутати Харківської обласної ради. Голова Нововодолазької районної виборчої комісії Харківської області Карась Олена Валеріївна відмовила спостерігачу ОПОРИ в ознайомленні з постановами про затвердження кандидатів у депутати районної ради в територіальні виборчі округи по Нововодолазькому району від місцевих організацій партій та додатками до них.

У м. Харків 11 жовтня під час того, як офіційні спостерігачі від Громадянської мережі «ОПОРА» намагалися зафіксувати факт підкупу виборців за адресою вул. Наталії Ужвій, 62-а (в приміщенні кафе «КАСПІЙ») представниками місцевої організації партії БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ», які роздавали безкоштовно виборцям «аптечки здоров'я», четверо невідомих осіб застосували силу до офіційних спостерігачів Олени Українець та Миколи Зінченка. Спостерігачами були подані заяви в міліцію з проханням встановити осіб, які перешкоджали діяльності офіційних спостерігачів із застосуванням фізичної сили без тілесних ушкоджень та притягнути їх до відповідальності.

У Миколаївській області у міській комісії міста Новий Буг був неправомірно позбавлений права присутності на засіданні журналіст Інтернет-видання «Тут Інфо». Комісії не сподобалося, що він веде відеозйомку. Журналіст написав відповідну заяву до правоохоронних органів.

7 жовтня журналіста видання Громадянської мережі ОПОРА «Точка ОПОРИ» не допустили на засідання Мукачівської міської виборчої комісії (Закарпатська обл.). Голова комісії Володимир Гоменюк (партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність») та член комісії Сергій Носалюк (партія «Опозиційний блок») попросили міліцію вивести із приміщення комісії представника ОПОРИ як «невстановлену особу».

Відповідно до Закону перешкоджання діяльності офіційного спостерігача чи іншого суб'єкта виборчого процесу при виконанні ними своїх повноважень караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк (частина 1 статті 157 Кримінального кодексу України).

Пошкодження агітаційних матеріалів, кримінальне втручання у виборчих процес

Прояви силового втручання у виборчий процес й перешкоджання веденню партіями і кандидатами агітаційних кампаній є поодинокими і не носять системного характеру. Найчастіше фіксуються інциденти, пов’язані з пошкодженням чи знищенням матеріалів передвиборної агітації.

Так, 11 жовтня у м. Коломиї (Івано-Франківська область) зафіксований факт пошкодження фарбою агітаційних матеріалів кандидата на посаду міського голови Коломиї Любомира Глушкова. Невідомі зіпсували агітаційні матеріали, які розміщені на зовнішніх носіях реклами. Міліція цей факт кваліфікує як хуліганство, що є адміністративним порушенням.

У Черкасах спочатку розмалювали, а потім поламали кілька агітаційних кубів кандидата на посаду міського голови від БПП «Солідарність» Олександра Радуцького.

10 жовтня в Чернівцях (Проспект Незалежності, 66) було зафіксовано пошкоджений сітілайт кандидата в депутати Чернівецької міської ради від парії «Наш край» Іллі Романюка. Покриття на сітілайті було пошкоджено, а на зображення кандидата наклеїли папір з написом «Член Партії регіонів».

У Сумах декілька разів був пошкоджений намет ГО «Самопоміч», в якому «активісти» давали консультації щодо оформлення субсидій. Спочатку намет підпалили, а вже наступного дня – розламали остаточно.

Проявом кримінального втручання у виборчий процес є застосування насильства й погроз, що перешкоджають вільному формуванню та вільному волевиявленню виборця і прямо заборонені законом (частина 3 статті 6 Закону). Подібні випадки мали місце в декількох регіонах України.

У Харківській області 30 вересня на Анатолія Родзинського, кандидата на посаду Харківського міського голови, було здійснено напад. В результаті він отримав струс мозку. Правоохоронні органи відреагували на побиття кандидата на посаду Харківського міського голови та внесли даний факт до Єдиного реєстру досудових розслідувань як замах на вбивство відповідно до ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 115 Кримінального кодексу України.

2 жовтня у м. Харків біля станції метро «Маршала Жукова», четверо невідомих в балаклавах та комуфляжі здійснили напад на агітпункт кандидата від партії «Відродження» Геннадія Кернеса, пошкодили агітаційний намет (розвалили збірну металеву конструкцію, порвали тканину) та побили агітаторів. За даним фактом відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 296 КК України (хуліганство, вчинене групою осіб).

У Херсонській області 7 жовтня ввечері на голову Каховської міської виборчої комісії скоєний напад у під’їзді дому, де вона живе, також на її адресу звучали погрози. В ніч з 4 на 5 жовтня в Новій Каховці підпалили двері квартири кандидата в депутати Новокаховської міської ради Вадима Крюкова, який балотується від політичної партії «Совість України». Триває слідство.

7 жовтня 2015 року близько 5.00 у селі Миньківці Дунаєвецького району Хмельницької області невідомі вчинили напад на помешкання кандидата у депутати до Дунаєвецької міської ради від ВО «Свобода» Лілії Якшиної

У ніч на 11 жовтня в подвір’я будинку кандидата на посаду Одеського міського голови Сергія Ківалова було кинуто вибухівку.

У Волинській області в ніч з 10 на 11 жовтня було нанесено тілесні ушкодження кандидату у депутати Луцької міської ради від політичної партії «Громадянська позиція» Сергію Вірному, а 12 жовтня тяжкі тілесні ушкодження було нанесено невідомими особами кандидату у депутати Луцької міської ради Сергію Рижкову. Обидва постраждалі пов’язують це з виборчою діяльністю.

За такі порушення передбачена кримінальна відповідальність у вигляді обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк (частина 2 статті 157 Кримінального кодексу України).

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Місцевим організаціям політичних партій та кандидатам:

 • Забезпечити ефективну роботу представників місцевих організацій політичних партій та кандидатів у складі виборчих комісій, особливо на рівні ДВК, враховуючи їх створення у мінімальному складі;
 • Активно використовувати можливості судового оскарження рішень та дій виборчих комісій, порушень виборчого законодавства, не зловживаючи зверненнями та заявами до ЦВК;

[2] Достроково були припинені повноваження членів ТВК, поданих місцевими організаціями партій «Блок Петра Порошенка «Солідарність», ВО «Батьківщина», Народний Фронт, Молодіжна партія, Наш край.

[6] Частиною першою статті 75 Закону передбачено, що територіальна виборча комісія на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах відповідно: 1) виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради), міська (міст республіканського в Автономній Республіці Крим, обласного значення, міст Києва та Севастополя) виборча комісія – не пізніш як за десять днів до дня голосування; 2) сільська, селищна, міська (міст районного значення) виборча комісія – не пізніш як за п’ять днів до дня голосування.

[12] Зокрема, позивач надав суду висновок спеціаліста, який провів почеркознавче дослідження документів. Відповідно до висновку підпис у заявах громадянина щодо його згоди балотуватися кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі від Регіональної організації Політичної партії «Опозиційний блок» в Кіровоградській області та балотуватися кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Кіровоградської територіальної організації Радикальної партії Олега Ляшка виконані іншою особою. Підпис від імені громадянина щодо згоди балотуватися кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Кіровоградської територіальної організації партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» і бути кандидатом у депутати визнаний справжнім.

[14] Наказом Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 30 вересня 2015 року № 308/3 взято до відома інформацію про зміну назви Регіональної організації Політичної партії "Закон і порядок" в Харківській області на Регіональну організацію Політичної партії "Опозиційний блок" в Харківській області.

[16] ЦВК посилається на пункт 1.4 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Національного банку України від 21 квітня 2004 року № 22, безготівкові розрахунки це – перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів.

[17]До прикладу, Дніпропетровський окружний адміністративний суд у рішенні за позовом Новомосковської районної організації Партії «Відродження» до Новомосковської районної виборчої комісії Дніпропетровської області встановив відсутність порушень у внесенні грошової застави фізичною особою від імені місцевої організації політичної партії. http://reyestr.court.gov.ua/Review/52023917

[31] Суд також зазначав, що відповідно до п. 4.1. Постанови Національного Банку України «Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті» від 21.01.2004 р. № 22, безготівкові розрахунки - це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.